2018 February 19 - دوشنبه 30 بهمن 1396

چرا در آب سنگین اراک بتن ریختند؟
کد خبر: ٥٣٨٦٣ تاریخ انتشار: ١٤ آذر ١٣٩٦ - ٢٣:٣٤
صفحه نخست » سیاسی » تازه های خبری
نبویان:
چرا در آب سنگین اراک بتن ریختند؟

پایگاه انقلاب نیوز: نماینده دوره نهم مجلس گفت: متخصصین و دانشمندان ایرانی رآکتوری را در اراک راه انداختند که سالانه ۹ کیلو پلوتونیوم از آن استخراج می‌شد.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، مراسم بزرگداشت روز دانشجو عصر امروز(سه‌شنبه 14 آذر) به همت بسیج دانشجویی دانشگاه شهید رجایی با حضور حجت‌الاسلام سید محمود نبویان نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و ناصر نوبری سفیر وقت ایران در اتحاد جماهیر شوروی در سالن شهید طهرانی مقدم دانشگاه شهید رجایی برگزار شد.

 

در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان با بیان اینکه در سیاست خارجی تقسیمات گوناگونی وجود دارد که سیاست دینی و سیاست لیبرال دو نوع از سیاست‌های موجود می‌باشد، گفت: این دو دیپلماسی به کمک هم توافقاتی را انجام دادند که برجام یکی از توافقات مورد نظر بود.

وی افزود: دیپلمات‌های ما حتی ادعا کردند که حاج قاسم سلیمانی را هم تحویل می‌دهند که امروز مدارکی از این واقعیت موجود است. قرآن کریم هم محبت و دوستی با استکبار و آمریکا را نفی می‌کند و هرکسی که دوست دارد با آمریکا رابطه برقرار کند خودش آمریکایی است چرا که دشمن اصلی ما آمریکاست که از سران کفر است.

نماینده دوره نهم مجلس تصریح کرد: در نطنز 16 هزار سانتریفیوژ نسل یک داشتیم که بعد از برجام به 5 هزار کاهش یافته است یا دانشجوهای رشته هسته‌ای که قرار بود در فوردو دانش هسته‌ای یاد بگیرند که بساط آن هم برچیده شد.

نبویان با طرح سوالی که چرا اصرار داشتند اراک را بتن بریزند، ادامه داد: متخصصین و دانشمندان ایرانی رآکتوری را در اراک راه انداختند که سالانه 9 کیلو پلوتونیوم از آن استخراج می‌شد.

او خاطرنشان کرد: در نیروگاه بوشهر هم از پسماندهای به وجود آمده پلوتونیوم استخراج می‌شد که اسرائیل آن را برای خود زنگ خطر می‌دانست و بند 17 ضمیمه اول برجام ایران را متعهد کرده همه سوخت‌های مصرف شده تمامی رآکتورهای قدرت و تحقیقاتی در زمان حال و آینده را به خارج بفرستند. هم چنین تا ابد ایران بازفرآوری هم نیاز ندارد و دانش بازفرآوری هم نباید داشته باشد.

نبویان گفت: مقام معظم رهبری هم چندین بار فرمودند در برجام گام به گام جلو بروید اما مسئولان ما کل تعهدات را انجام دادند و به آمریکا اعتماد کردند.

او افزود: حتی در همین برجام صراحتاً اعلام شده است که تنها 25 درصد تحریم ها برداشته خواهد شد و برجام قرار است که رابطه بانکی و فروش نفت را تسهیل کند که آن هم اتفاق نیفتاده است چرا که 2 سال است بعد از برجام پول‌های ما در اروپا بلوکه می‌شود و بابت نگهداری از آن باید پول هم بدهیم.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی تحریم‌های کاتسا را اوج فشار به کشور دانست و افزود: در کاتسا آمده است که اگر بانکی در هرجای دنیا با ایران رابطه داشت خود بانک هم به لیست تحریم‌ها اضافه می‌شود.
منبع: تسنیم


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه