2018 January 19 - جمعه 29 دي 1396

عاملان فتنه 88 هم اغتشاشات اخیر را محکوم کردند!
کد خبر: ٥٥١٩٣ تاریخ انتشار: ١٤ دي ١٣٩٦ - ٠٠:٠٥
صفحه نخست » سیاسی » مطلب ویژه
یامین پور مطرح کرد:
عاملان فتنه 88 هم اغتشاشات اخیر را محکوم کردند!

پایگاه انقلاب نیوز: یامین پور گفت: افرادی که باعث فتنه 88 بودند امروز بیانیه می دهند و اغتشاشات اخیر را نادرست می دانند و می گویند این حرکات فایده ندارد ما موافق آشوب نیستیم، همه اینها به خاطر حماسه 9 دی است چون دیدند با آشوب به جایی نمی رسند.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، وحید یامین پور طی سخنرانی در همایش بصیرت دانشگاه فرهنگیان قم اظهار داشت: اگر یک حکومت مشروعیتش را از دست بدهد طبعا ادامه حکومتش دچار مشکل می شود، در دوره اصلاحات مسئله بحران مشروعیت را مطرح کردند و می گفتند که مردم دیگر حکومت اسلامی را نمی خواهند، حتی مطرح می کردند که روحانیون از تهران به قم بروند و مانند واتیکان یک حکومت اسلامی تشکیل دهند.

وی بیان داشت: مبنای این حرف ها هم این بود که اکثریت نسبی مردم خواهان حکومت دینی نیستند و خواهان حضور امام و ولی فقیه در راس هیئت حاکمه نیستند می خواستند بگویند انقلاب اسلامی مشروعیت ندارد.

اصلاحات مدام حکومت را متهم به بحران مشروعیت می کرد

رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر حوزه هنری گفت: این نوع نزاع چهل سال سابقه دارد بین بازرگان و امام، بین بنی صدر و امام هم این نوع نزاع وجود داشت حتی با رحلت امام دوباره این مسئله مطرح شد اما در دوره اصلاحات دیگر فقط از رسانه های بیگانه این صدا شنیده نمی شد بلکه به صدای رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده بود و به نوعی بر سر رهبر منت می گذاشتند که علی رغم اینکه شما مشروعیت ندارید اما طبق قانون ما شما را در راس حکومت تحمل می کنیم.

این فعال سیاسی افزود: اصلاح طلبان ساحت سیاسی را عرفی میدانستند و می گفتند قدسی نیست و هیچ کجای قانون ننوشته؛ می گفتند آیا کشوری که اکثریت آن خواهان اسلام نیست نباید یک رفراندوم برگزار شود، این حرف تبدیل به گفتمان اصلاحات شده بود و عدم مشروعیت نظام جمهوری اسلامی ذیل بحران مشروعیت مطرح می کردند آنها فکر می کردند که عمر انقلاب به سر آمده و در رسانه هایشان مدام مطرح می کردند، رسانه ها و سرمقاله های روزنامه های زنجیره ای را در این مدت نگاه کنید متوجه می شوید که به دنبال چه بودند.

یامین پور خاطر نشان کرد: بحران مشروعیت در سه سطح به وجود می آید، سطح اول نارضایتی مردم از اقدامات مسئولان است مثلا در خصوص یارانه ها، قیمت بنزین ، برجام و...سطح دوم در راهبردها است و فراتر از اقدامات دولت است و نهاد های حاکمه آن را تعیین می کنند مانند راهبرد حضور ایران در منطقه، سطح سوم مبانی انقلاب است یعنی بحران مشروعیت حاکمیت دین و  این حاکمیت برای ادامه راهی ندارد یا باید برود و یا با دیکتاتوری و اعمال قدرت و زور حکومت را ادامه دهد.

وی تصریح کرد: از ابتدای انقلاب دشمنان نظام و روشنفکران داخلی تلاش می کردند هرگونه نارضایتی مردم را از سطح اول نارضایتی به سطح سوم نارضایتی انتقال دهند اگر مردم از گرانی و معیشت گلایه و اعلام نارضایتی می کردند که در سطح اول قرار دارد آن را به اصل نظام نسبت می دادند و می گفتند مردم اصل نظام را نمی خواهند.

بحران های بزرگ در کشورهای غربی را سطحی نشان میدهند

فعال سیاسی و رسانه ای تاکید کرد: بحران در سطح یک عادی است و در همه کشورها وجود دارد در اروپا مشاهده می کنیم که مردم مدام راهپیمایی ، اعتراض و اعتصاب می کنند، اروپایی که نیمی از مردم در انتخابات شرکت نمی کنند و نصف نیمی دیگر هم که رای می دهند به هئیت حاکمه رای نمی دهند با این وجود بحران را مدیریت کرده و آن را به سطح نظام نسبت نمی دهند.

یامین پور تاکید کرد: در آمریکا ترامپ با حداکثر25 درصد آراء رئیس جمهور شد دولتی هم که حاکم می شود با بحران مشروعیت مواجه می شود اما همواره آن را بسیار کوچک و در سطح اول نشان میدهند آنها یاد گرفتند چگونه بحران را مدیریت کنند.

وی بیان داشت: اما در ایران متاسفانه برخی از سیاستمداران علاقه مند هستند نارضایتی از سطح یک را عمیق کنند و بهره برداری سیاسی کنند، مثلا رئیس جمهور برای ایجاد رضایت از برجام سطح نارضایتی را به سطح دوم یعنی راهبرد نظام و حضور در منطقه اعلام کرد و در انتخابات گفت که مردم از حضور ایران در منطقه راضی نیستند و به موشک های سپاه  و مرگ بر اسرائیل گیر داد.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر حوزه هنری گفت: آن چیزی که روشن  است که اینها مدام این کار را تکرار می کنند و می خواهند نارضایتی را عمیق تر کنند و به جای اینکه آن را سطحی و نارضایتی از دولت تلقی کنند به آن عمق می دهند، در ماجرای 78 در کوی دانشگاه همین مسئله بود اگر انتقاد از نیروی انتظامی و یا هر نهاد دیگر بود باید به همان بخش اعتراض می شد نه اینکه یک نارضایتی را تبدیل به بحران کنند اصلاح طلبان می خواستند از آب گل آلود ماهی بگیرند و مشکلات را به عمق بردند و شعارهای ساختار شکنانه سر دادند، چند سال بعد رهبر انقلاب فرمودند که ماجرای تیر78 با چراغ سبز مسئولان اصلاحات انجام شد.

نارضایتی  از هر مسئله ای را به کل نظام نسبت می دهند

فعال رسانه ای اظهار داشت: در سال88 هم ابراز نارضایتی از شیوه اخذ رای و صحبت های دو تن از حقوقدانان شورای نگهبان و اظهارات رئیس جمهور را تبدیل به یک بحران عمیق کردند و نارضایتی مردم را به اصل نظام نسبت دادند، در اینجا اصلاح طلبان دوباره از این وقایع حمایت کردند.

پامین پور خاطر نشان کرد: اینها می گفتند اصل نظام و حکومت و  وزارت کشور و شورای نگهبان را قبول ندارند؛ اگر قبول نداشتند چرا کاندید شدند و چرا می خواستند در این حکومت در انتخابات شرکت کنند حتی می گفتند انتخابات باطل و با نظارت ناظران بین المللی مجدد انتخابات برگزار شود ، در این صورت مگر چیزی هم از نظام می ماند که اینها بخواهند در انتخاباتش شرکت کنند.

وی گفت: کدام کشور با یک حزب سیاسی که بحران مشروعیت برای حکومت و کشور به وجود می آورد اینگونه مماشات می کند و حتی به آنها اجازه می دهد دوباره فعالیت کنند، روزنامه داشته باشند و در انتخابات شرکت کنند، در آمریکا حتی یک نفر چپ گرا در حکومت نیست هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در آمریکا راست گرا هستند، و معتقد هستند کسانی که حکومت لیبرال سرمایه داری آمریکا را قبول ندارد حق حضور در حکومت را ندارد.

فعال سیاسی تاکید کرد: گروه های چپ گرا که برای کشور هزینه به بار می آورند حتی می گویند این دو نفر که در حصر هستند را آزاد کنید مگر اینها چه کردند، باید گفت دیگر باید چه می کردند؟ بحران مشروعیت در این سطح ایجاد کردند و هزینه سیاسی و اقتصادی زیادی برای کشور به بار آوردند، حتی تحریم های اقتصادی بعد از فتنه88 بیشتر شد و هیلاری کلینتون اعتراف کرد که زمان حمایت از جنبش سبز در ایران با افزایش تحریم های شدید انجام می شود همه اینها هزینه فتنه88 برای ایران بود.

وی بیان داشت: اما در 9 دی مردم به یکباره نشان دادند و اعلام کردند که بحران مشروعیت وجود ندارد مردم همواره با حضور در صحنه نشان دادند که اصل نظام را قبول دارند با مشارکت85 درصدی در انتخابات نشان دادند فهم بالایی دارند و به نظام اعتماد دارند اما در همان انتخابات یک عده می گفتند باید با نظارت ناظران بین المللی انتخابات برگزار شود.

فتنه88 با طرح قبلی رخ داد

فعال رسانه ای گفت: همه اتفاقات در فنته88 با آگاهی و با طرح قبلی رخ داد، اما بعد از ماجرای 9دی جریان تندرو و رادیکال اصلاحات یک تکان جدی خورد اینها مدعی بودند اقتدار و مشروعیت رهبری کاهش پیدا کرده است اما 9 دی چیز دیگری نشان داد، فتنه88 تنها پروژه کودتای مخملی در دنیا بود که شکست خورد تمام پروژه های مشابه پیشین پیروز شده بودند اما در کشور ما شکست خورد.

پامین پور افزود: این اتفاقات برای فتنه گران مفتضح شد و حالا 9 دی تبدیل شد به یک واحد درسی در دانشگاه و باعث شد آمریکا اتاق فکرش را از نو تشکیل دهد، تمام 12 سال برنامه ریزی اصلاحات غلط بود و حالا برای اینکه خودشان را به ولایت و رهبر نزدیک کنند دست و پا می زنند.

وی بیان داشت: زمانی که رهبر انقلاب در بیمارستان بستری بود رئیس دولت اصلاحات دست و پا زد و تمام مسئولان بالای نظام را واسطه کرد تا به ملاقات رهبری برود و بگوید که من از رهبر جدا نشده ام  اما رهبر انقلاب موافقت نکرد.

عاملان فتنه 88 هم اغتشاشات اخیر را محکوم کردند

رئیس پژوهشکده فرهنگ و هنر حوزه هنری تصریح کرد: جریانی که 20 سال بر طبل بحران مشروعیت کوبیدند امروز برای اعتصابات و اغتشاشات بیانه صادرمی کنند که این حرکات به جایی نمی رسد ما طرفدار آشوب نسیتیم، امروز به دست و پا افتادند، امثال تاج زاده که معلم فتنه بودند مطلب منتشر می کنند که با اغتشاشات مخالفیم، همان کسی که مسبب حوادث78 و 88 بود امروز می گوید به خیاباهان نریزید، رئیس دولت اصلاحات بیانه صادر می کند که طرفدار این آشوب ها نیستیم، این اظهارات یعنی در فتنه 88 اشتباه کردیم البته از این اعترافات استقبال می کنیم که عقلشان سر جایش برگشته است.

وی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران به بلوغ رسیده است تا آنجا که دشمنان و عناصر داخلی که 20 سال بر طبل بحران مشروعیت زدند حال در راستای منویات رهبری حرف می زنند با اینکه نه تحت فشار هستند و نه محاکمه می شوند اما فهمیدند که انقلاب اسلامی مشروعیت دارد و کار خودشان از مبنا غلط بوده همه اینها به خاطر 9 دی است، مردم اتفاقات اخیر در کشور را اصلا به حساب نمی آورند چون نظام را محکم می بینند.

یامین پور بیان داشت: در این چهار سال کل منطقه را دور خود جمع کردیم، کشور های بحران زده مثل یمن و عراق حول ایران آرایش شدند و نگاهشان به ایران است، الان اراده کنیم تنگه باب المندب دست ماست، اما برخی ها می گویند بگویید ببینیم دستاورد نظام جمهوری اسلامی ایران چه بوده.


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه