2018 January 21 - يکشنبه 01 بهمن 1396

مسائل داخلی ایران کوچکترین ارتباطی به شورای امنیت ندارد
کد خبر: ٥٥٢٣٦ تاریخ انتشار: ١٥ دي ١٣٩٦ - ١٢:١٤
صفحه نخست » سیاسی » تازه های خبری
معاون وزیر خارجه روسیه:
مسائل داخلی ایران کوچکترین ارتباطی به شورای امنیت ندارد

پایگاه انقلاب نیوز: معاون وزیر خارجه روسیه اصرار آمریکا برای تشکیل نشست شورای امنیت برای بررسی اوضاع ایران را «غیرسازنده» نامید و گفت: جریانات داخلی در ایران در چارچوب وظایف شورای امنیت نیست.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» تاکید کرد، مقامات مسکو دلیلی برای ایفای نقش شورای امنیت سازمان ملل در حل و فصل مسائل داخلی در جمهوری اسلامی ایران نمی‌بینند.

ریابکوف این اظهارات را در تفسیر سخنان "نیکی هیلی" نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل عنوان کرد که گفته است آمریکا همه تلاش خود را می کند تا نشست اضطراری شورای امنیت برای بررسی اعتراضات داخلی در ایران، طی یکی دو روز آینده تشکیل شود.

ریابکوف با تاکید بر اینکه این ابتکارعمل «مضر و غیرسازنده» است و مسکو ضرورتی برای چنین اقدامی نمی بیند، یادآور شد:«در ایران یک جریان کامل داخلی در حال رخ دادن است، درحالیکه شورای امنیت سازمان ملل یک ارگان خاص است که بر اساس منشور سازمان ملل مسئولیت اصلی در حمایت از صلح و امنیت بین المللی را برعهده دارد و حوادث داخلی در ایران در چارچوب وظایف آن نگنجیده و کوچکترین ارتباطی به شورای امنیت ندارد.»   

این دیپلمات بلندپایه روس گفت: «البته ما نمی توانیم برگزاری چنین نشستی را نادیده بگیریم، ولی من اطمینان دارم که هر تصمیمی که در نهایت بر اساس این ابتکارعمل آمریکا اتخاذ شود، مضر و غیرسازنده خواهد بود. موضع ما که کاملا منطقی و مطابق با اصول حقوق بین الملل می باشد، برخلاف مواضع شرکای آمریکایی ما که هر روز که می گذرد، بیش از پیش اصول و حقوق بین المللی را نادیده می گیرد.»

محکومیت تصمیم آمریکا برای گسترش تحریم‌ها علیه ایران  

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که مسکو قاطعانه تهدید آمریکا در مورد گسترش تحریمها علیه ایران، به خاطر اوضاع داخلی در این کشور را غیرقابل قبول می داند.

وی در پاسخ سئوال خبرگزاری «نووستی» در این رابطه، توضیح داد: «مواضع ما در این رابطه از مدتها قبل بر همگان کاملا روشن است: هر نوع اعمال تحریم یکجانبه که بعنوان روشی برای حل و فصل مشکلات سیاست خارجی مورد استفاده قرار بگیرد، غیرقابل قبول خواهد بود. مشکل اینجاست که اولویت بندیها در سیاست خارجی آمریکا دیگر بیش از حد از منطق فاصله گرفته است. به عقیده من، آنها در برخورد با سایر کشورهای عضو جامعه جهانی، حاضر نیستند از ابزار دیگری بغیر از تحریم استفاده کنند.»

سرگئی ریابکوف با یادآوری اینکه چنین برخوردی از سوی آمریکا «یکی از مایوس کننده ترین برخوردها طی سالهای اخیر بوده »، افزود: «ما همواره مخالف اعمال فشارهای واشنگتن بر سایر کشورها از طریق رژیم تحریمها بوده و در آینده نیز خواهیم بود. این موضع گیری قطعی ماست و در رابطه با روابط آمریکا و ایران نیز صادق است و بار دیگر تاکید می کنیم تهدید به تحریم، روشی غیرقانونی و غیرقابل قبول است.»Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه