2018 January 19 - جمعه 29 دي 1396

نحوه برخورد با آشوبگرن داخلی به مجامع بین المللی ربطی ندارد
کد خبر: ٥٥٢٤٨ تاریخ انتشار: ١٦ دي ١٣٩٦ - ٠٠:٥١
صفحه نخست » سیاسی » مطلب ویژه
نحوه برخورد با آشوبگرن داخلی به مجامع بین المللی ربطی ندارد

پایگاه انقلاب نیوز: دخالت های آمریکا در مسائل داخلی ایران در حالی صورت می گیرد که در خود آمریکا و اروپا برخوردهای بسیار خشن با اعتراضات مسالمت آمیز و غیر مسالمت آمیز مردم انجام می شود و هرگز این مسئله به شورای امنیت ملی ارجاع داده نشده است.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، در حالی که آشوب و اغتشاشات اخیر در کشور با خط دهی رسانه ها و کانال هایی که دفترشان در کشورهای بیگانه بود اما همین کشورها  در حرکتی متناقض برخورد با اغتشاشگرانی که امنیت مردم و کشور را به مخاطره کشانده بودند را محکوم کردند تا جایی که حتی نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در یک سخنرانی ضمن تکرار ادعاهای اثبات‌نشده درباره ایران بار دیگر به حمایت از آشوب‌گران و تخریب‌گران در برخی از شهرهای ایران پرداخت.

دخالت آمریکا در امور داخلی ایران

نیکی هیلی در این سخنرانی شعارهای ساختارشکنانه‌ای که در برخی از اجتماعات آشوب‌گران توسط عده‌ای معدود سر داده شده بود را قرائت کرد و گفت: «دولت ایران فعالانه در تلاش است شبکه‌های اجتماعی و سایر ابزارهای ارتباطی که اجازه می‌دهد صدای شهروندان شنیده شود را مسدود کند. آمریکا قصد دارد «صدای مردم ایران را رساتر کند.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: «اینکه مردم ایران از قدرت صدایشان در برابر حکومتی که سابقه طولانی کشتار مردم خودش را دارد، استفاده می‌کنند اقدامی است که نیازمند شجاعت است.»

این مقام دولت ترامپ، در ادامه تصریح کرد: واشنگتن از شورای امنیت سازمان ملل و شورای حقوق بشر خواهد خواست برای بررسی تحولات اخیر ایران، تشکیل جلسه فوری دهد.

حوادث اخیر ایران ربطی به شورای امنیت ندارد

اما در پاسخ به این در خواست، ارگوت والستروم وزیر خارجه سوئد در اظهاراتی در خصوص آشوبهای اخیر در ایران با بیان اینکه اوضاع در ایران را دنبال می کنیم، در خصوص تاکید دولت آمریکا برای پیگیری تحولات کنونی ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل، گفت: این شورا وظیفه پیگیری مسائلی را دارد که با موضوع امنیت و صلح بین المللی در ارتباط هستند.

 این دخالت ها در حالی صورت می گیرد که در خود آمریکا و اروپا برخوردهای بسیار خشن با اعتراضات مسالمت آمیز و غیر مسالمت آمیز مردم انجام می شود و هرگز این مسئله به شورای امنیت ملی ارجاع داده نشده است.

 همچنین سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه اصرار آمریکا برای تشکیل نشست شورای امنیت برای بررسی اوضاع ایران را «غیرسازنده» نامید و گفت: جریانات داخلی در ایران در چارچوب وظایف شورای امنیت نیست.

وی بیان اشت: مقامات مسکو دلیلی برای ایفای نقش شورای امنیت سازمان ملل در حل و فصل مسائل داخلی در جمهوری اسلامی ایران نمی‌بینند.

ریابکوف افزود: در ایران یک جریان کامل داخلی در حال رخ دادن است، درحالیکه شورای امنیت سازمان ملل یک ارگان خاص است که بر اساس منشور سازمان ملل مسئولیت اصلی در حمایت از صلح و امنیت بین المللی را برعهده دارد و حوادث داخلی در ایران در چارچوب وظایف آن نگنجیده و کوچکترین ارتباطی به شورای امنیت ندارد.

تجمعات زیادی در ایران در چهار چوب قانون انجام می شود

در ایران برای برگزاری تجمعات و اعتراضات راه های قانونی زیادی گذاشته شده  است و هر ساله تجمعاتی با اهداف زیادی در چهار چوب قانون انجام می شود بدون اینکه حاشیه های امنیتی و آشوب و اغتشاش به دنبال داشته باشد.

اصل ۲۷ قانون اساسی- تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‏ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.‏‏

ماده 31 آیین¬ نامه اجرایی قانون فعالیت احزاب و جمعیت¬ ها- گروه موظف است برای انجام راهپیمایی یا تشکیل اجتماعات تعهدی مبنی بر عدم حمل سلاح و عدم اخلال نسبت به مبانی اسلام و امنیت به ‌وزارت کشور تسلیم نماید.

ماده 32 آیین¬ نامه اجرایی قانون فعالیت احزاب و جمعیت ¬ها- گروه موظف است قبل از انجام راهپیمایی یا تشکیل اجتماعات در موقع تسلیم درخواست خود موارد زیر را دقیقاً مشخص نماید و مدارک لازم را ‌ارائه دهد

یکی از شبهاتی که درباره این موضوع مطرح است این است که اگر یک راهپیمایی یا تجمع با عنوان های دیگر مثل تحصن، همایش، میتینگ و ... برگزار شود نیازی به مجوز ندارد. در این باره نیز آیین-نامه¬ای وجود دارد که به «دستورالعمل تفویض اختیار صدور مجوز برگزاری تجمعات به استانداران» معروف است و در 15 ماده و 6 تبصره تنظیم شده است. این دستورالعمل ذیل آیین نامه اجرایی فعالیت احزاب و جمعیت ¬ها مطرح شده است و به همۀ استانداری ها ابلاغ شده است.

اما آشوب های اخیر در غالب هیچ یک از این قوانین نبوده و به دنبال نا امنی و ایجاد رعب و وحشت بوده و در قانون جمهوری اسلامی ایران برخوردها لازم با این افراد پیش بینی شده ست و طبق قوانین ملی و بین المللی این مسئله در حوزه اختیارات داخلی است .


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه