2018 January 20 - شنبه 30 دي 1396

تحریم علیه ایران را کسانی رقم زدند که شعار "جانم فدای ایران" سر میدادند
کد خبر: ٥٥٦٤١ تاریخ انتشار: ٢٤ دي ١٣٩٦ - ٠٤:٣٨
صفحه نخست » سیاسی » مطلب ویژه
تحریم علیه ایران را کسانی رقم زدند که شعار "جانم فدای ایران" سر میدادند

پایگاه انقلاب نیوز: اگر این جماعت خود فروخته در سناریوی دشمن شریک نمیشدند قطعا تجمعات مسالمت آمیز مالباختگان موسسات مالی به آشوب کشیده نمیشد و خزانه داری آمریکا بهانه‌ای برای اعمال تحریم علیه کشورمان نداشت.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، هفته گذشته طی مقاله‌ای تحت عنوان «خودشان آشوب میکنند، خودشان تحریم میکنند» به بررسی احتمال وضع تحریم های جدید علیه کشورمان پرداختیم و گفتیم بعد از پایان یافتن آشوب‌های خیابانی در ایران باید منتظر اعمال تحریم های حقوق بشری باشیم.

روز گذشته این احتمال جامه عمل به خود پوشید و وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای 14 شخص و نهاد ایرانی را به بهانه نقض حقوق بشر تحریم کرد.

شاید حالا بهتر بتوان دلیل شکل گیری اغتشاشات ساختارشکنانه اخیر در برخی مناطق کشور را درک کرد، پیش از این ممکن بود سوال شود که چرا آمریکا و سازمان اطلاعات ترکیه سعی در شبکه سازی در ایران دارند؟ و چرا اطلاعات بدست آمده از طریق شبکه های جاسوسی را در اختیار یک کانال تلگرام قرار میدهند؟ اما حالا سناریوی آنها به خط پایان رسیده و نقطه ابهامی در رابطه با آن باقی نمانده است.

اغتشاشات و ناآرامی‌ها زودتر از آنکه بخواهد گسترش پیدا کند و امنیت عمومی را به خطر بیاندازد شعله‌اش خاموش شد، البته از همان اول مشخص بود که این اغتشاشات کاملا صوری است و هدف آن اثرگذاری بر فضای سیاسی داخل کشور نیست، برنامه‌ریزان این پروژه میخواستند با این کار بهانه‌ای داشته باشند برای اعمال تحریم‌ها و فشارهای جدید.

پروسه تحریم علیه ایران را کسانی رقم زدند که در خیابان‌ها شعار "جانم فدای ایران" سر میدادند، اگر این جماعت خودفروخته در سناریوی دشمن شریک نمیشدند قطعا تجمعات مسالمت آمیز مالباختگان موسسات مالی به آشوب کشیده نمیشد و خزانه داری آمریکا بهانه‌ای برای اعمال تحریم علیه کشورمان نداشت.

از همان ابتدا که اعتراض مالباختگان موسسات مالی در مشهد به حاشیه کشیده شد و عده‌ای سعی کردند با سوار شدن بر موج اعتراضات و بیان شعارهای ضدحکومتی خواستار برگزاری رفراندوم و تغییر حاکمیت شوند، طیف اپوزیسیون به این امر واقف بود که این اعتراضات ریشه مردمی ندارد و به زودی خاموش خواهد شد.

اقداماتی که طی دو هفته گذشته توسط عوامل فریب خورده سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه صورت گرفت کاملا غیرحرفه‌ای بود و این نکته واضح مینمود که طراحی بلندمدتی برای اجرا و پیاده‌سازی این پروژه وجود ندارد.

مهمترین دلیل برای اثبات صوری بودن اغتشاشات اخیر، نداشتن رهبری مشخص بود، آنها به خوبی میدانستند که هیچ حرکت اعتراضی در عرصه سیاسی و اجتماعی به نتیجه نمیرسد مگر اینکه فرد خاصی آن جنبش را تا رسیدن به اهدافش هدایت و رهبری کند، از طرفی اگر هدف آنها ایجاد یک جنبش اجتماعی و شورش علیه حاکمیت بود هرگز با مسائل مذهبی و اعتقادی درگیر نمیشدند چراکه میدانستند مردم طبقات فرودست نسبت به اعتقادات‌شان حساس‌اند و طبیعتا با کسانی که قرآن را به آتش میکشند و به اسلام توهین میکنند همراهی نخواهند کرد.

 با اینحال هرچند اغتشاشات اخیر پروژه‌ای کوتاه مدت بود و خیلی زود طومارش پیچیده شد ولی بدون شک تحریم هایی که علیه کشورمان اعمال شده است لطماتی به ما وارد میکند که در بلندمدت تاثیرات آن بر همگان روشن خواهد شد.


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه