2018 January 20 - شنبه 30 دي 1396

روش های اخلاقی برای جامعه آموزش داده شود/ نکات اخلاقی به وسیله رسانه ها تبیین شود
کد خبر: ٥٥٦٩٦ تاریخ انتشار: ٢٤ دي ١٣٩٦ - ٠٤:٣٠
صفحه نخست » سیاسی » مطلب ویژه
استاد حوزه و دانشگاه:
روش های اخلاقی برای جامعه آموزش داده شود/ نکات اخلاقی به وسیله رسانه ها تبیین شود

پایگاه انقلاب نیوز: استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه باید ابتدا روش های اخلاقی را آموزش دهیم و بگوییم چه چیزهایی روش اخلاقی هست تا جامعه به آنها توجه کند،گفت: چون ما شیعه هستیم و کینه با حب امام علی(ع) در قلب جای نمی گیرد و همیشه باید خود را جای فرد خطاکار بگذاریم که این موضوع انصاف است.

طاهره همیز در گفت و گو با خبرنگار انقلاب نیوز،بااشاره به لزوم رواج اخلاق در جامعه اظهار داشت: برای رفتار حسنه باید رفتارهای الگوهای مناسب را بگوییم به گونه ای که به گوش همه برسد تا مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: داستان های فضائل اخلاقی  که شامل گذشت و فداکاری و احترام است برای جامعه تبیین شود و همچنین پاداش رفتارها گفته شود مثلا پیامدها و آثار و برکات و تبعات احسان و توهین به پدر و مادر برای جامعه تبیین شود.

استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر لزوم حرف شنوی از پدر و مادر بیان داشت: حضرت مریم در دل مادرش است و مادرش برای وی نذر می کند و نذرش داده می شود و باید نذر مادرش را ادا کند که هرکسی باشد ناراضی می شود، اما هنگامی که حضرت مریم حق مادر را اجرا کرد مادر یک پیامبر اولوالعزم شد که هیچ بانویی در هیچ این جایگاه قرار ندارد و استثنا است.

همیز گفت: هنگامی که حضرت ابراهیم(ع) به حضرت اساعیل (ع) می گوید باید سر تو را ببرم و خواب دیده ام و وی قبول می کند، اگر ما بودیم این موضوع را نمی پذیرفتیم اما وی پذیرفت و 14 معصوم از نسل حضرت اسماعیل (ع)هستند و منجی عامل نیز از نسل وی است.

وی با اشاره به عاق والدین و اثرات آن ابراز داشت: کسانی که عاق والدین می شوند همیشه در دنیا گرفتار هستند و سرمایه شان را از دست می دهند و عمرشان کوتاه می شد، در صورتی که خداوند پدر و مادری که فرزند راعاق می کنند  لعن می کند.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: باید رفتارهای اخلاقی که فرد با اراده خودش انتخاب می کند ترویج شود، انسان ها چیزی را انتخاب نمی کنند مگر اینکه سود و ضرر آن را ببیند بنابراین باید سود و ضرر رفتارهای اخلاقی رابه مردم نشان دهیم.

همیز افزود: حضرت زهرا(س) در خطبه شان فرمودند خداوند پاداش بهشت را برای کار خوب و عذاب جهنم را پرهیز از کارهای بد گذاشته است، اراده انسان در کارهایی که انجام می دهد اثر دارد.

وی ادامه داد: ما باید رفتارهای اخلاقی را آموزش دهیم چون بسیاری از موضوعات فراموش شده است ، در اسلام آداب سلام کردن آمده که کسی که بر مرکب سوار است برپیاده سلام کند و کسی که وارد جمعی می شود به بقیه سلام کند و افراد بزرگسال به خردسال سلام بکنند چون خردسال نسبت به بزرگسال وحشت دارد و با سلام احساس آرامش می کند.
 
استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: اگر احساس می کنیم که جوان قدرت ستیز است و می خواهد خود را مطرح کند به اخلاق توجه نمی کند باید زبان جوان را در متوجه شویم، جوانان عدالت خواه هستند و رفتارهای عدالت خواهی را می پذیرند.

بر اساس ایجاد عدالت در جامعه موضوع حجاب مطرح شود

همیز افزود:باید بر اساس ایجاد عدالت در جامعه بحث حجاب را مطرح کنیم، هنگامی که به جوان گفته شود موضوع حجاب در جامعه بحث عدالت است آن می پذیرد.

وی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم گفت: اگر در فامیل فرد فقیری وجود دارد باید ابتدا به وی رسیدگی  شود سپس فقیر ویتیم و این اولویت ها باید به مردم آموزش داده شود.

استاد حوزه و دانشگاه ابراز داشت: اگر مردم  امروز به موضوعات اخلاقی گوش ندهند در حوادث روزگارگرفتار می شود، در برخی بحران ها بعضی از افراد جامعه تغییر جهت می دهند و خداوند بهترین مربی است و می داند چه زمانی ما را بیدار کند و به ما نعمت دهد.

روش های اخلاقی برای جامعه آموزش داده شود

همیز با بیان اینکه باید ابتدا روش های اخلاقی را آموزش دهیم و بگوییم چه چیزهایی روش اخلاقی هست تا جامعه به آنها توجه کند،گفت: چون ما شیعه هستیم و کینه با حب امام علی در قلب جای نمی گیرد و همیشه باید خود را جای فرد خطاکار بگذاریم که این موضوع انصاف است و امام علی فرمودند انصاف نشانه ایمان است و ابتدا باید خود را جایگاه دیگران قرار دهیم و سپس قضاوت کنیم.

وی ادامه داد: انصاف مهم ترین بخش اخلاق و از ایمان است که باید برای جامعه آموزش داده شود و به صورت مداوم و مکرر باشد و نباید جزیی باشد، نکات اخلاقی به وسیله رسانه ها و رادیو و تلویزیون برای جامعه ترویج شود.

استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: همه پیام های اخلاقی باید در نهایت انسان را شاکر کند چون هنگامی که انسان اخلاقی رفتار می کند بسیاری از برکات آسمانی برایش نازل می شود چون اخلاق بخشی از تقوا است.

همیز با اشاره به آیه ای از قرآن کریم گفت: اگر اهل شهری ایمان بیاورند و همه با هم اخلاق را رعایت کنند برکات آسمان ها و زمین را برای شان نازل می کنیم.

گفت و گو از سید احمد نجفی اردبیلی


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه