2018 February 20 - سه شنبه 01 اسفند 1396

قمی که با قم قابل مقایسه نیست/ انقلاب، قم را بخشی از پایتخت جهان کرد+عکس
کد خبر: ٥٧١٨٢ تاریخ انتشار: ١٦ بهمن ١٣٩٦ - ٠٩:٥٥
صفحه نخست » اجتماعی » مطلب ویژه
پیشرفت های فراوان قم بعد از انقلاب؛
قمی که با قم قابل مقایسه نیست/ انقلاب، قم را بخشی از پایتخت جهان کرد+عکس

پایگاه انقلاب نیوز: با وجود اینکه قم هنوز دارای محله های محروم و حاشیه نشین است و نمی توان کمبود ها را منکر شد اما وضعیت قم امروز با وضعیت قم قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست، پیشرفت هایی که همگی آن دستاوردهای انقلاب است که از همین شهر مقدس شروع شد، شهرستان کوچکی قبل از انقلاب که حالا پایتخت فرش ابریشمی جهان است.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز،قم در پیروزی انقلاب اسلامی نقش مهم و ویژه ای داشته است تا جایی که انقلاب منهای قم و قم منهای انقلاب معنی نخواهد داشت، قم همواره در حرکت های انقلاب پرچم دار بوده و نقش روشنگری داشته است تا جایی که هر حرکتی در دوران مبارزات انقلاب را مشاهده کنیم منشا آن  به قم می رسد.

فداکاری ها مردم قم و روحانیت در زمان مبارزات انقلاب در تاریخ ثبت شده و هنوز هم کوچه پس کوچه های اطراف حرم و خیابان چهارمردان(انقلاب) خاطرات آن دوران را در دل دارند.

قم با وجود اینکه پایتخت جهان تشیع بود اما در زمان حکومت پهلوی به دلیل جو حاکم در محرومیت به سر می برد اما انقلاب که منشا حرکتش از قم بود دستاوردها و پیشرفت های قابل ملاحظه ای را نسیب قم و مردم قم کرد.

تاکید رهبر به رسیدگی به محله های محروم قم

درست است که مسئولین هنوز آنطور که باید و شاید به ظرفیت های قم نپرداخته و قم باید بیش از این ها پیشرفت کند و هنوز هم وجود دارد محله هایی در قم که در محرومیت هستند و مقام معظم رهبر در خصوص رسیدگی به این محله های قم تاکید داشته اند،

حضرت آیت الله خامنه ای در بیانات دیدار مسئولان اجرائی استان قم‌ در تاریخ 05/08/89 فرمودند:  در قم مناطق محرومی هستند با جمعیت زیاد، آن هم با مردمی عاشق و مشتاق انقلاب. همین منطقه‌ی نیروگاه که گفتند، با همه‌ی محرومیتهائی که دارد، مردم آنجا جزو مشتاق‌ترین و علاقه‌مندترین مردم در جهت انقلاب و در جهت آرمانهای انقلابند؛ این را ما اطلاع داریم. در دوران دفاع مقدس هم همین جور بوده، بعد از آن هم تا امروز همین جور بوده است. یا محله‌ی شاه ابراهیم و محلات دیگری که محلات فقیر و عقب‌مانده‌ی قم هستند، باید با رویکرد امور رفاهی، بهداشتی، آموزشی و خدماتی، یک فکر اساسی برای این محلات بشود؛ یک حرکت دفعی انجام بگیرد تا بعد ان‌شاءالله به روال معمولی بیفتد.  
 
اما با این وجود پیشرفت های قم بعد از انقلاب بسیار چشمگیر بوده است، شهرستان قم که در خرداد سال 1375 شمسی به استان تبدیل شد.

پیش از انقلاب بخشی از توسعه عمرانی شهر، توسط تولیت و نیز مراجع تقلید صورت می‏گرفت، به لحاظ فرهنگی، شهر قم پیش از انقلاب، چندین دبیرستان و تعدادی مدرسه ابتدایی و راهنمایی داشت. همچنین یک مدرسه عالی وابسته به دانشگاه تهران، در این شهر تأسیس شد.

قم بخشی از پایتخت جهان

اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی قم به دلیل جایگاه و نقش که در پیروزی انقلاب و همچنین پایتخت تشیع جهان بودن پیشرفت های زیاد داشت پیشرفت هایی که تنها در بخش مدارس علمی نبود شاید تصور شود که قم به خاطر مرکزیت حوزه علمیه و پیشرفت این حوزه مورد توجه است اما باید گفت قم بعد از انقلاب در زمینه های مختلفی پیشرفت کرده که شاید بسیاری از مردم  ایران و حتی قم از آن مطلع نباشند.
 
 
 
قم به عنوان پایتخت فرش ابریشمی ایران و جهان، پایتخت کامپیوتری ایران،  پایتخت اینترنتی جهان شیعه،  پایتخت دوم ادبیات کودک و نوجوان ایران، قطب تولید موتورسیکلت در ایران، قطب تولید نرم‌افزارهای علوم اسلامی، یکی از سه قطب تولید کیف و کفش در ایران، دومین قطب انتشار کتاب پس از تهران و بزرگ‌ترین قطب انتشار کتاب‌های دینی در خاورمیانه شناخته می‌شود.  

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با افزایش شمار مهاجرت به قم، بر محدوده جغرافیایی شهر افزوده شد و چندین شهرک در اطراف آن با نام‏های شهر قائم، یزدان شهر، شهرک امام خمینی، و صفا شهر افزوده شده و از هر سوی، دامنه محلات آن توسعه یافت. به علاوه، تعدادی مدرسه علمیه و مرکز فرهنگی و کتابخانه طی دو دهه اخیر در قم تأسیس شده، که به نوبه خود شهر را توسعه داده است.

وضعیت قم در قبل از انقلاب اسلامی بسیار اسف‌بار بود

وضعیت قم در قبل از انقلاب اسلامی بسیار اسف‌بار بود و پزشکان هندی و پاکستانی کار درمان مردم را بر عهده داشتند و مردم برای انجام جراحی نه چندان مهم می‌بایست به خارج از کشور اعزام می‌شدند.

در آن زمان سن امید به زندگی (55 سال) از متوسط جهانی پائین‌تر بود اما امروز به برکت پیشرفت‌های شگرفی که در عرصه بهداشت و درمان حاصل شد سن امید به زندگی در ایران به 72 سال افزایش یافته است و بیش از 90 درصد مردم قم بیمه هستند.

طبق آمار ارائه شده از سوی مسئولان در استان قم قبل از انقلاب میزان تخت‌های بیمارستانی تقریبا ۵۰۰ تخت را شامل می‌شد اما اکنون تعداد تخت‌های بیمارستانی در استان بیش از یک هزار و ۷۰۰ تخت است.

وجود بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های پیشرفته و با تجهیزات کامل نیز خود بیانگر توسعه استان در حوزه درمانی است. به عنوان مثال پلی‌کلینیک بوعلی قم طی سال ۹۳ رتبه دوم را از نظر بهره‌وری در سطح کشور به دست آورد و بیمارستان امام رضا(ع) نیز به عنوان یک مرکز فوق تخصصی در زمینه عکسبرداری مطرح است و همچنین در حوزه آزمایشگاهی، این استان کم‌خطاترین آزمایش‌ها را در سطح کشور انجام می‌دهد.

آب قم و شوری آن یکی از معضلاتی است که پیش از انقلاب وجود داشته و البته هنوز به طور کامل برطرف نشده است اما پیشرفت های خوبی داشته است پروژه‌های انتقال آب به دشت مسیله و انتقال آب از دریای خزر را دو پروژه مهم دیگر نقش مهم و موثری در احیای بخش کشاورزی و تامین آب بخش صنعت استان است.

رونق اقتصادی قم بعد از انقلاب به واسطه وجود اماکن مقدس

زیارتی بودن شهر قم، بر اوضاع و احوال  شهر قم  تأثیرات مهمی داشته است. نخست آن که شماری از ساکنان شهر، غیر بومی هستند که به قصد سکونت در یک محیط مذهبی و مقدس به این شهر آمده‏اند. به علاوه، تعداد زیادی هتل و مسافر خانه جهت اقامت مسافران در این شهر ایجاد شده است و باعث رونق اشتغال شده است. در حال حاضر، در داخل حرم، شمار زیادی از عالمان تازه گذشته دفن می‏شوند که خود به نوعی توجه بیشتر مردم را به آن معطوف می‏دارد. برخی مقبره‏های کوچکی که تنها در حد یک سنگ قبر در داخل حرم قرار دارند و زیارت می‏شوند، عبارتند از قبر آیة اللّه‏ شیخ عبدالکریم حائری، استاد شهید مرتضی مطهری، علامه محمد حسین طباطبایی و عده‏ای دیگر که بیشتر از شخصیت‏های علمی سیاسی بوده‏اند که پس از انقلاب اسلامی درگذشته‏اند. مجموعه بنای حرم و بناهای وابسته به آن، در مساحت تقریبی 13527 متر مربع است.

طی پنج سال گذشته، طرح جدیدی برای توسعه اطراف حرم در حال اجراست که محدوده وسیعی از بازارها و خانه‏های اطراف حرم را در برگرفته، و در حال حاضر، در مرحله تخریب است.
 
 

به جز آستانه فاطمه معصومه(س)  تعداد فراوانی امامزاده در گوشه و کنار شهر وجود دارد که  تا قبل از پیروزی انقلاب شناخته شده نبود و تنها زائران محلی داشت اما بعد از پیروزی انقلاب  شماری از زائران به ویژه شیعیان پاکستانی و هندی و ساکنان کشورهای حاشیه خلیج فارس به زیارت آنها نیز می‏روند. افزون بر اینها، مسجد جمکران، از مراکزی است که رونق خاصی به جنبه زیارتی این شهر داده است.

مسجد مقدس جمکران که مکان مقدس دیگری در قم است باعث پیشرفت محله جمکران و رونق اقتصادی شده است، طی دو دهه پس از انقلاب اسلامی در ایران، بنای این مسجد توسعه عظیمی یافته و مسجد و صحن‏های اطراف آن، طی شب‏های چهارشنبه و جمعه میزبان چندین هزار نفر زائر می‏باشد. آمار زائرین سالیانه این مسجد، بالغ بر ده میلیون نفر برآورد می‏شود. به دلیل ورود این زائرین، وضعیت زیارتی شهر قم در دو شب یاد شده، به ویژه اطراف حرم، کاملاً متفاوت با ایام دیگر است.


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه