2018 February 19 - دوشنبه 30 بهمن 1396

وقتی خود سازمان محیط زیست جداسازی زباله ندارد، نمی‌توانیم برای کشور حکم صادر کنیم
کد خبر: ٥٧١٩٤ تاریخ انتشار: ١٧ بهمن ١٣٩٦ - ٠٧:٢٠
صفحه نخست » اجتماعی » تازه های خبری
وقتی خود سازمان محیط زیست جداسازی زباله ندارد، نمی‌توانیم برای کشور حکم صادر کنیم

پایگاه انقلاب نیوز: معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست با بیان اینکه جداسازی زباله‌ها یک اصل است، گفت: نمی‌توانیم بدون جداسازی زباله‌ها در سازمان محیط زیست برای مملکت حکم صادر کنیم.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز، کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست در نشست خبری که امروز(دوشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: اولویت سازمان محیط زیست از اول دی ماه 95 تا ۱۳ فروردین ماه 96 تمرکز بر اجرای طرح بی زباله بوده است تا در این راستا حساسیت جامعه را نسبت به برخی موضوعات محیط زیستی بالا ببریم.

وی افزود: سازمان محیط زیست برای فرهنگسازی باید در همه موارد از جمله زباله و پسماند پیش دستی کند.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست با بیان اینکه شروع کار از سازمان محیط زیست به عنوان یک مقوله آموزشی برای دولتی‌ها و مدیران کشور به شمار می‌آید، افزود: این نکته را باید بدانیم که برای تحقق هر امر مثبت، ابتدا باید از خودمان شروع کنیم.

وی ادامه داد: اولین اقدام سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای طرح بی زباله اعلام ممنوعیت استفاده از آب بطری در این سازمان بود تا پسماند پلاستیکی کاهش یابد.

مدنی تصریح کرد:قبل از اینکه به مردم اصرار کنیم که زباله‌ها را جمع آوری کنند، با همکاری کارکنان سازمان  حفاظت محیط زیست و سمن ها نسبت به جمع آوری و پاکسازی پارک طبیعت پردیسان اقدام کردیم، چراکه اینجا محل هدایت محیط زیست کشور است.

وی افزود‌: امروز صبح مخزن‌های جمع‌آوری پسماند خشک را در تمام اتاق‌های سازمان محیط زیست توزیع کردیم و این کار توسط بخش معاونت آموزش و پژوهش انجام شد. این کار شروعی است تا در سازمان محیط زیست یاد بگیریم که جداسازی زباله‌ها یک اصل است و نمی‌توانیم بدون جداسازی زباله‌ها در سازمان برای مملکت حکم صادر کنیم.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست تاکید کرد: نقش مردم در بهبود وضعیت محیط زیست غیر قابل کتمان است، حتی اگر تخریب محیط زیست توسط دولت انجام شود، بهبود و احیای آن بدون مشارکت مردم ممکن نیست.

وی گفت: بعد از ورود به سازمان مانند هر مدیر دیگری به دنبال پیدا کردن نقاط قوت و ضعف سازمان بودم. طبیعی است که هر سازمانی در کنار نقاط قوت، نقاط ضعفی هم داشته باشد که در تمام ارگان های دولتی و خصوصی هم دیده می‌شود.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست افزود: یکی از این نقاط ضعف، فقدان قوت برنامه‌ریزی عمل گرا و اصولی است. ما در خیلی از موضوعات آرمان‌گرا هستیم و به اسناد بالادستی نگاه می‌کنیم و در مرحله برنامه‌ریزی خیلی بزرگ فکر می‌کنیم، اما در اجرا نمی‌توانیم آن‌ها را اجرا کنیم. متأسفانه قبح اجرا نکردن هم خیلی کم شده و خیلی راحت قول می‌دهیم و عمل نمی‌کنیم.

مدنی گفت: باید به جای آن که روی کمیت و عددها تمرکز کنیم روی کیفیت تمرکز کنیم. یکی از معضلات ما در سازمان همین بوده است. وقتی به ارزیابی عملکرد نگاه می‌کنیم، خیلی از شاخص‌ها کمی هستند.

وی ادامه داد: برنامه ای برای صد روز دوم تعریف کردیم و تاکید ما این بود که به جای سنگ بزرگ به دنبال سنگ‌ریزه‌ها باشیم، شاید انجام کارهای کوچک و اثرگذار به ما انرژی بدهد و به توانایی خودمان ایمان بیاوریم.

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: ما در کشوری هستیم که مشکلات متعددی دارد و هر بار از مشکلی به مشکلی دیگر می‌رود و به سیستم مدیریت بحران دچار شده‌ایم. همان طور که زمانی از آب صحبت می‌کنیم دیگر آلودگی هوا را فراموش می‌کنیم.

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: باید تلاش کنیم در یک بازه زمانی اولویت‌ها را در نظر بگیریم، اما باید یک موضوع را برای یک بازه زمانی انتخاب کنیم که بتوانیم روی آن تمرکز کنیم و حساسیت را در جامعه ، دولت و حاکمیت نسبت به یک موضوع ایجاد کنیم و پنجره فرصت را از دست ندهیم.

وی افزود: برای اینکه بتوانیم نوروزی پاک تر از سال قبل داشته باشیم، نباید تنها شب عید به مردم کیسه بدهیم. طرحی را با هشتک بی‌زباله کلید زدیم تا روی پسماند و زباله تمرکز کنیم.

مدنی تصریح کرد:وقتی می‌گوییم معضل پسماند یکی از چهار اولویت مهم ما است، چرا نباید منع استفاده از آب بطری که از نظر بسیاری از فعالان محیط زیست موضوع کوچکی بود را مطرح کنیم. این مساله کوچک در حوزه پسماند را بهتر است از خودمان شروع کنیم.

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای افزایش سطح دانش مردم و بخش اجتماعی باید هزینه کرد، چراکه اگر دانش مردم افزایش یابد می‌توانیم رفتار جامعه و الگوی مصرف را نیز اصلاح کنیم. این حرکت‌ها باید تکرار و در اذهان جامعه گنجانده شوند تا نوعی تلقین برای صرفه جویی باشد.Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه