2018 February 20 - سه شنبه 01 اسفند 1396

خیابان چهارمردان میعادگاه جوانان قم/ خلاقیت قمی ها در ساخت شعار+ تصاویر
کد خبر: ٥٧٢٦٣ تاریخ انتشار: ١٨ بهمن ١٣٩٦ - ٠٩:٤٠
صفحه نخست » اجتماعی » مطلب ویژه
محافظ حضرت امام مطرح کرد؛
خیابان چهارمردان میعادگاه جوانان قم/ خلاقیت قمی ها در ساخت شعار+ تصاویر

پایگاه انقلاب نیوز: محافظ حضرت امام خمینی بیان داشت: حضرت امام (ره) برای قم و مردم قم نقش ویژه ای قائل بودند و در بیانات متعددی نسبت به قم و مردم قم اظهار لطف کرده اند. در حال حاضر هم مقام معظم رهبری همین نگاه را به قم و مردم قم دارند که این نگاه در دیدارهای هر ساله مردم قم باایشان در ۱۹ دی متبلور است.

به گزارش پایگاه انقلاب نیوز،قم  و مبارزان انقلابی قم نقش هدایت گری و آگاهی بخش را در طول دوران مبارزات انقلاب داشتند و مبارزان انقلابی قم به عنوان الگویی دیگر مبارزان انقلابی کشور مطرح می شدند مبارزان قمی چنان وفاداری در راه ولایت و انقلاب از خود نشان دادند که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اکثر محافظان حضرت امام و بیت ایشان قمی بودند،  از طرفی خیابان چهارمردان قم که بعد از انقلاب به دلیل نقش ویژه ای که در پیروزی و حرکت های انقلاب داشت به نام خیابان انقلاب نامگذاری شده امروز نه تنها در قم بلکه در کل ایران شهرت پید کرده است و هنوز هم مهمترین برنامه های انقلاب در قم در این خیابان برگزار می شود  در این رابطه با یکی از محافظان حضرت امام به گفتگو نشسته ایم.

خودتان را معرفی کنید؟

بی تا: کریم بی تا هستم، ۵۶ سال دارم و  کارشناسی ارشد علوم سیاسی  ۴ سال در تیم حفاظت حضرت امام (ره) خدمت کردم.

خاطره ای از مبارزات انقلاب خودتان و یا دیگر مبارزان در قم دارید.

بی تا: مبارزات انقلاب در قم از ۱۹ دی سال ۱۳۵۶ با فراگیری و برتری بالایی در میان تمام اقشار مردم جلوه گر شد، که از سال ۱۳۵۷ تقریبا هر روز تظاهرات برپا بود، حتی  پس از برقراری حکومت نظامی هم تظاهرات شبانه و نادیده گرفتن حکومت نظامی از ویژگی های مردم انقلابی قم بود.
 در این روزها و شبها خیابان چهارمردان میعادگاه جوانان انقلابی و مردم حزب اللهی قم بود که ماموران رژیم شاه را به ستوه آورده بودند.
 

از ویژگیهای این تظاهرات علاوه بر حضور جوانان و اقشار مختلف مردم و پایداری آنان در بیش از یکسال از شروع انقلاب، ابتکار آنان در خلق شعارهای متناسب با هر حادثه و یا اقدام رژیم بود. مثلا در زمانی که شاه برای ظاهر سازی و انحراف افکار عمومی، اقدام به تغییر نخست وزیر نمود مردم بطور خودجوش و همگانی شعار "ما می گیم شاه نمیخواهیم نخست وزیر عوض می شه ما می گیم خر نمیخواهیم پالون خر عوض میشه را ساختند و این شعار به سرعت در همه جا رایج شد.

گفته می شود انقلاب در قم زودتر از شهرهای دیگر به پیروزی رسید؟ علت را توضیح می دهید؟

بی تا: شهر قم به عنوان پایگاه عظیم تشیع و با توجه به وجود حوزه علمیه و استقرار مرجعیت در طول تاریخ منشاء تحرکات و جریانهای اصیل اسلامی بوده است. در ادامه همین اصالت زادگاه انقلاب اسلامی هم شهر قم بوده است.
 
تصویر منتشر نشده  دیدار عمومی مردم با امام(ره) در اقامتگاهشان در قم (در سال ۵۸)
 

 
به برکت حضور روحانیت و جوانان پر شور و فداکار، از مدت ها قبل از پیروزی انقلاب،  رژیم شاه ابتکار عمل را در شهر قم از دست داده بود و مردم انقلابی فضای کلی شهر را در دست گرفته بودند و پس از فرار شاه در ۲۶ دی ۱۳۵۷، عملا رژیم در قم سقوط کرده محسوب می شد و مردم در تدارک پیروزی نهایی بودند.

چرا بیشتر محافظان حضرت امام قمی بودند؟ نظر امام در مورد قم و مردم قم چه بود؟

بی تا: حضرت امام (ره) برای قم و مردم قم نقش ویژه ای قائل بودند و در بیانات متعددی نسبت به قم و مردم قم اظهار لطف کرده اند. در حال حاضر هم مقام معظم رهبری همین نگاه را به قم و مردم قم دارند که این نگاه در دیدارهای هر ساله مردم قم باایشان در ۱۹ دی متبلور است.


دلیل اینکه بیشتر محافظان امام(ره) از قم بودند این بود که  در مرحله اول اعتماد بالای بیت امام(ره) به جوانان انقلابی قم بود و در مرحله بعد دسترسی و سهولت ارتباط بین قم و بیت امام(ره) در این ارتباط تاثیر گذار بوده است. البته جوانان سایر شهرها از جمله تهران نیز نقش شایسته ای در حفاظت از بیت امام(ره) داشته اند.

آیا قم همچنان پرچم دار انقلاب در تحریک شهرهای دیگر برای حمایت از نظام جمهوری اسلامی ایران است؟ برایمان توضیح دهید.

بی تا: قم در پیروزی انقلاب  نقش خط شکن و پیشتاز را داشته است و بسیاری از صحنه های انقلاب از جمله دفاع مقدس و مقابله با منافقین و جریان های منحرف و زاویه دار با انقلاب و ولایت فقیه ازجمله؛ حزب خلق مسلمان، حزب توده، جریانهای لیبرال و ملی گرا و ... ، پیشتازی خود را حفظ کرده و وفاداری خود را به انقلاب اسلامی و ولایت فقیه اثبات نموده است.
 
تصویر منتشر نشد تجمع مردمی در حمایت از پزشکان انقلابی بیمارستان نکویی قم ( در سال ۵۷)
 

به اذعان دوست و دشمن قم و مردم قم همچنان پرچمدار استوار انقلاب و در خط امام(ره) و ولایت فقیه استوار و ثابت قدم است.

نقش  روحانیت در مبارزات انقلابی را چگونه ارزیابی می کنید؟

بی تا: روحانیت در مبارزات انقلاب و پیروزی آن نقش اصلی و اساسی را به عهده داشته و حضور روحانیان در تمام صحنه های انقلاب، ازجمله دفاع مقدس و تقدیم هزاران شهید بهترین شاهد برای معرفی این قشر پر تلاش است. نقش روحانیت در تدوین و گسترش فرهنگ اسلام انقلابی نقشی بی بدیل و منحصر به فردی است، شایسته است در این فرصت از شهدای بزرگ روحانیت، ازجمله شهیدان مطهری، بهشتی، مفتح، باهنر و شهد ای محراب یاد کنیم و به روح آنان و همه شهدای انقلاب، دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم صلوات و فاتحه ای را اهدا نماییم.

از این که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید سپاسگذارم.

بی تا: من هم از شما تشکر می کنیم
 
گفتگو از مرضیه مهدیلو


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه