2018 February 20 - سه شنبه 01 اسفند 1396

شکرگذار و قدردان نعمت جمهوری اسلامی باشیم/انتقاد کردن نباید خدمات ۴۰ ساله نظام را لگدمال کند/تخریب خدمات دولت قبل بی انصافی است
کد خبر: ٥٧٥٤٠ تاریخ انتشار: ٢٣ بهمن ١٣٩٦ - ٢٣:٠٦
صفحه نخست » سیاسی » مصاحبه و گفتگو
عضو مجلس خبرگان رهبری:
شکرگذار و قدردان نعمت جمهوری اسلامی باشیم/انتقاد کردن نباید خدمات ۴۰ ساله نظام را لگدمال کند/تخریب خدمات دولت قبل بی انصافی است

پایگاه انقلاب نیوز: عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه ۹۵ درصد کشور ما از نعمت گاز برخوردار است، گفت: باید توجه کرد که ما از کجا به کجا رسیدیم و در این راستا باید شکرگزار نعمت نظام جمهوری اسلامی بود.

حجت الاسلام و المسلمین محمد حاج‌ابوالقاسم دولابی در گفت و گو با خبرنگار انقلاب نیوز،بابیان اینکه انسان باید نعمت‌های الهی را بشناسد، اظهار داشت: ناسپاسی این است که انسان نعمت‌های خداوند را نبیند، به غیرخدا نسبت دهد و یا توجهی به این نعمت‌ها نداشته باشد.

وی افزود: دومین موضوع در این خصوص این است که انسان به کسانی که نعمت را از دست دادند توجه کند تا به وجود نعمتی که خداوند به او داده پی ببرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه در روایات آمده که یکی از شیوه‌های شکرگزاری سپاسگذاری از بندگان خدا است، بیان داشت: به فرض مثال اگر ما در محیط خانه شاکر باشیم آن محیط خانه تبدیل به یک فضای فرح‌بخش می‌شود و باید گفت که با شکرگزاری احسان در جامعه دینی افزایش می‌یابد.

استاد حوزه علمیه با اشاره به سوره احقاف گفت: در این سوره آمده است که انسان باید همیشه شکرگزار باشد، خداوند از برخی انسان به نیکی یاد می‌کند، از جمله کسانی که به ۴۰ سالگی رسیدند و شکرگزار نعمت‌های خداوند بوده‌اند.

حاج ابوالقاسم ابراز داشت: ۴۰ سال است که خداوند نعمت جمهوری اسلامی را به ما داده است که اگر شاکر باشیم این نعمت افزایش خواهد یافت و اگر ناسپاسی کنیم و  خدماتی که نظام به مردم ارائه کرده را نبینیم و همدیگر را تخریب کنیم اشخاص روحیه خدمت را از دست می‌دهند و جامعه به اختلاف کشیده می‌شود.

ایران بالاترین رشد مقالات علمی را در جهان داشته است

وی با اشاره به خدمات نظام جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف و با تاکید بر اینکه باید اول نعمت‌ها را ببینیم، اظهار داشت: ایران بالاترین رشد مقالات علمی را در جهان داشته است، رتبه نخست تولید علم در خاورمیانه را داریم و با تولید ۱۷ هزار مقاله علمی جایگاه ١٦ جهان را دارا هستیم.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه قبل از انقلاب ۲۰۰ مرکز علمی و پژوهشی در کشور داشتیم در حالی که این آمار امروز به ۲۵۰۰ مرکز رسیده است، تصریح کرد: دانشجوی دکتری از ۱۷ هزار نفر اوایل انقلاب به ۳۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده و تعداد دانشجویان نیز ۲۷ برابر شده است.

حاج‌ابوالقاسم گفت: در حوزه سوادآموزی ۸۵ درصد زنان ما باسواد هستند و جزو ۱۰ کشور اول در المپیادهای علمی دانش‌آموزی هستیم.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه در پیوند اعضا جزو ۱۰ کشور برتر دنیا هستیم، بیان داشت: سالانه هزاران عمل پیوند اعضا در کشور انجام می‌شود و ۹۸ درصد داروهای مورد نیاز کشور نیز در داخل تولید می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در فناوری هسته‌ای، فضایی و صنایع دفاعی جزو برترین کشورهای دنیا هستیم، ابراز داشت: در سال ۵۶ کشاورزی ایران تنها کفاف یک ماه را می‌داد اما امروز شرایط بسیار تغییر کرده و به فرض مثال ما در گندم خودکفا شده و در برنج نیز بیشتر نیاز کشور در داخل تامین می‌شود.

حاج ابوالقاسم بیان کرد: در بخش راه و ترابری نیز مجموع راه‌های ساخته شده ۳۶ هزار کیلومتر بود که اکنون به یک میلیون کیلومتر رسیده است و در سدسازی نیز تعداد سدهای ما ۱۰ برابر قبل از انقلاب است.

شکرگذار و قدردان نعمت جمهوری اسلامی باشیم

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه ۹۵ درصد کشور ما از نعمت گاز برخوردار است، بیان داشت: باید توجه کرد که ما از کجا به کجا رسیدیم و در این راستا باید شکرگزار نعمت نظام جمهوری اسلامی بود.

استاد حوزه علمیه ابراز داشت: انسان تعجب می‌کند که عده‌ای جهوریت نظام را زیرسوال می برند در حالی که نزدیک به ۴۰ انتخابات در این کشور برگزار شده است و هریک از مسئولان کشور نیز با رای بی‌واسطه و با واسطه خود مردم انتخاب می‌شوند.

انتقاد کردن نباید خدمات ۴۰ ساله نظام را لگدمال کند

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه عده‌ای از آزادی حرف می‌زنند در حالی که آزادانه هرچه می‌خواهند را می‌نویسند، گفت: انتقاد کردن نباید طوری باشد که خدمات ۴۰ ساله نظام لگدمال شود، متاسفانه ما در سالهای اخیر این موضوع را مشاهده کردیم یعنی طوری وانمود شده که هیچ اتفاقی در دولتهای گذشته نیفتاده است.

عده‌ای برای اغراض سیاسی کفران نعمت می‌کنند

وی با طرح این سوال که چرا عده‌ای برای اغراض سیاسی کفران نعمت می‌کنند، اظهار کرد: نعمت جمهوری اسلامی و نعمت ولایت فقیه از جمله نعمت‌های بزرگی است که خداوند به ما عطا کرده است.

حاج‌ابوالقاسم با بیان اینکه متاسفانه برخی رفتارها سبب یاس مردم شده و خداوند این رفتارها را نمی‌بخشد، افزود: برخی طوری حرف می‌زنند که انگار در دولتهای گذشته هیچ اتفاق مثبتی در کشور رخ نداده است، کسانی که این دولت را نقد می‌کنند نیز باید توجه داشته باشند که هزاران مدیر خالصانه در این کشور زحمت می‌کشند و باید اینها را هم دید.

تخریب خدمات دولت قبل بی انصافی است

وی با اشاره به اینکه برخی در نقد کردن انصاف را رعایت نکرده و می‌گویند که دولت قبل ۲۰۰ سال کشور را به عقب راند، گفت: این حرفها پایه و اساس نداشته و از روی اغراض سیاسی بیان می‌شود، چرا عده‌ای سعی دارند با این سخنان مردم را دلسرد کنند، این بی‌انصافی است که خدمات دولتهای گذشته دیده نشود.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در شرایط کنونی نیز نباید طوری القا شود که فساد همه جار را فراگرفته است، نکند نعمت نظام اسلامی را نادیده بگیریم و به تهديد قرآن دچار شویم.

استاد حوزه علمیه با اشاره به آیه ۱۲ سوره لقمان تصریح کرد: خداوند در این آیه لقمان را به شکرگزاری توصیه می‌کند، اگر کسی شاکر خداوند باشد به نفع او خواهد شد و در غیر اینصورت به ضررش تمام می‌شود.

حاج ابوالقاسم با بیان اینکه جامعه غربی متفاوت از جامعه ایمانی بوده و ارتباطات برپایه ثروت افراد تعریف می‌شود، ابراز داشت: در جامعه ایمانی چنین چیزی وجود ندارد و به جای مسابقه تشریفات مسابقه شکرگزاری حاکم است و افراد با سرزدن به محرومان از نعمت‌هایی که خداوند به آنها داده آگاه می‌شوند.

وی با بیان اینکه خداوند دوست ندارد کسانی که فقط در لحظه سختی به یاد او می‌افتند و بعد از آن خدا را فراموش می‌کنند، افزود: در قرآن کریم برکات فراوانی برای روحیه شکرگزاری ذکر شده است، خداوند متعال در آیه ۷ سوره ابراهیم اعلام می‌کند که اگر شاکر بودید نعمت‌ها روز به روز افزایش می‌یابد و اگر کفر ورزیدید خداوند آن نعمت را خواهد گرفت.

وی افزود: شکرگزاری مراتبی دارد و اگر کسی به ما خوبی می‌کند و ما از او تشکر می‌کنیم آن فرد تشویق می‌شود که کار خوب خود را تکرار کند و اگر کفر ورزیدیم آرام آرام آن خوبی‌ها رخت رخت برمی‌بندند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اهمیت شکرگزاری در اسلام ابراز داشت: خداوند متعال به واسطه شکرگزاری انسان را به مقامات بالا می‌رساند،  طبق روایات موجود، نقل شده که پیامبر(ص)نیز بسیار شکرگزار بودند، اصلی‌ترین هدف ابلیس این است که روحیه شکرگزاری را از انسان بگیرد و کسی که شکرگزاری را کنار بگذارد کافر می‌شود.


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشيو | جستجو | پيوندها | عضويت در خبرنامه | نظرسنجي | لیست نظرات | درباره ما | RSS | ايميل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه