سرلشکر رشید:‌ جهش قابل توجهی در عرصه مقابله با تهدیدها شکل گرفته است

فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء(ص) گفت: در بخش‌های مختلف رزمی یک جهش قابل توجهی در عرصه مقابله با تهدیدها شکل گرفته است که باید این مسیر رو به رشد و تکامل ادامه یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز،سردار سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) از نمایشگاه تجهیزات دفاعی نیروی زمینی ارتش که در اصفهان برگزار شده است، بازدید کرد.

سرلشکر رشید در این بازدید، گفت: از همه عزیزان و متخصصانی که تلاش کردند تا گوشه‌ای از توانمندی‌های نیروی زمینی را ارائه کنند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی افزود: همچنین به طور ویژه از زحمات برادر عزیزم امیر سرتیپ حیدری فرمانده میدانی، مقتدر و پای کار نیروهای مسلح به جهت تشکیل این آوردگاه تجهیزاتی تشکر و قدردانی می‌کنم.

فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: مشاهده حجم عظیمی از دستاوردها و فناوری‌های دفاعی نیروی زمینی در کنار سایر توانمندی‌ها و آمادگی‌های رزمی این نیرو حقیقتا موجب افتخار و مباهات است.

وی افزود: نکته قابل توجهی که بسیار ارزشمند است، فرآیند و بازه زمانی محدودی است که از لحظه دریافت فرمان تا ساخت این محصولات طی شده؛ این مهم بیانگر شتاب، جهش و سرعت نیروی زمینی ارتش در دستیابی به فناوری‌های پیشرفته و ترکیب آن با تجهیزات مورد نیاز در مقابله با تهدیدات آینده است.

سرلشکر رشید با بیان اینکه این دستاوردهای ارزنده و کارآمد در عرصه رزم زمینی در سخت‌ترین شرایط تحریمی و اوج فشارهای دشمن به ثمر نشسته است، گفت: به جرأت می توان عنوان کرد که نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیرویی مقتدر، مجهز، منظم، منسجم‌، آماده‌ و قوی‌تر شده و قادر است هر متجاوزی را سرکوب کند.

وی با بیان اینکه دشمن برای ارزیابی قدرت رزمی ما به قد و قامت نیروی زمینی ارتش‌مان نگاه می‌کند، تصریح کرد: در حقیقت این نیروی زمینی است که با ارتقای توان آمادگی رزمی خود، قدرت بازدارندگی برای کشور ایجاد می‌کند و اگر ما از نیروی زمینی قدرتمندی برخوردار باشیم هیچ متجاوزی جرأت تهاجم به تمامیت ارضی ایران عزیز را نخواهد داشت.

فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) اظهار داشت: همانطوری که رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره اشاره فرمودند: «در جنگ‌های اخیر، نیروی زمینی نقش مهم و محوری دارد و جز با رزم زمینی و حضور مقتدرانه یگان‌های رزم‌آور زمینی، مساحت و عرصه جغرافیایی و زمین آزاد نمی‌شود».

وی افزود: امروز نیروی زمینی بسترساز امنیت پایدار و آزادسازی میادین نبرد و رسیدن به اهداف راهبردی است؛ از اینرو به هر میزانی که قدرت واحدهای نیروی زمینی ارتقاء یابد به همان میزان نیز قدرت، اثربخشی و توان بازدارندگی‌مان در مواجه با تهدیدات افزایش می‌یابد.

فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) با اشاره به توان موشکی نیروی زمینی ارتش در سال‌های اخیر، گفت:  نیروی زمینی هم اکنون در حوزه موشکی و توپخانه به توان نقطه زنی و دور زنی دست یافته که این روند تکاملی باید با سرعت بیشتری ادامه یابد.

وی، تغییرات ساختاری نیروی زمینی ارتش را متناسب با سطوح عملیاتی و مقابله با تغییر ماهیت تهدیدات و نوع تهدیدات، پیشرو در جنگ آینده عنوان و خاطرنشان کرد: با پیشرفت‌های حوزه‌های پهپادی، زرهی، لجستیک، جنگ الکترونیک، هوانیروز، مهندسی، مخابرات و مکانیزه، نیروی زمینی یک نیروی بازدارنده است.

سرلشکر رشید گفت: دنیای امروز عرصه‌ حرکت بر مدار تکنولوژی، علم، دانش، فناوری و اطلاعات است و براین اساس مجموعه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران باید از هر فرصتی در راستای ارتقای توان رزم بر پایه آموزش، تحقیقات علمی و پژوهش های فناورانه استفاده کنند.

وی افزود: امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از چهار دهه بویژه حضور در ۸ سال دفاع مقدس و جنگ با گروه‌های تکفیری در سطح منطقه در شمار با تجربه‌ترین ارتش‌های جهان محسوب می‌شوند و این تجارب ارزشمند باید زمینه‌ساز ارتقای آمادگی رزمی و روحی ما در راستای دفاع مقتدرانه از امنیت و منافع ملی ایران اسلامی باشد.

فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) با تاکید بر اینکه ایران اسلامی امروز بی‌تردید در زمره ۳ کشور برتر قدرت پهپادی دنیا قرار دارد، گفت: تمرکز در حوزه پهپاد نباید ما را از طرح ریزی‌های عملیاتی و پیشرفت در حوزه رزم‌ زمینی بازدارد؛ چراکه نیروی زمینی مقتدر شالوده و بنیان نیروهای مسلح را در برابر تهدیدات تشکیل می دهد.

وی با تاکید بر اینکه هر جنگی که در سطح منطقه و فرامنطقه رخ می‌دهد باید از سوی ارتش و نیروهای مسلح به دقت مشاهده، رصد و ارزیابی شود، افزود: رویکرد، اهداف، استراتژی، طرح‌ریزی‌های عملیاتی و تسلیحات بکارگیری شده در هر جنگی با مختصات دیگر جنگ‌ها و نبردها متفاوت است؛ از این رو یکی از وظایف ما در این عرصه رصد و احصای نوع و سطح تهدیدات از درون نبردهای روز دنیا و ایجاد ظرفیت‌های دفاعی و مقابله‌ای است.

سرلشکر رشید گفت: یکی از ضرورت‌های امروز نیروی زمینی ارتش سرمایه‌گذاری در حوزه‌های، زرهی، مکانیزه و توپخانه است، چراکه این عرصه‌ها همچنان ارزش قابل توجهی در جنگ‌های آتی دارد.

وی با تاکید بر نقش ارزنده نیروی زمینی ارتش در دوران دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: اگر چه در ماه‌های قبل از آغاز جنگ تحمیلی با وجود عدم تصمیم‌گیری و عدم دستوردهی بنی صدر، ارتش جمهوری اسلامی ایران با آغاز جنگ و با روند فرماندهی نامناسب بنی صدر با مشکلات قابل توجهی مواجه بود، اما با توجه به تلاش و مقاومت و ایستادگی مجموعه ارتش و نیروی زمینی در آن برهه زمانی تمامی محاسبات ارتش بعثی مبنی بر پیروزی سریع و آسان از هم گسیخت و دشمن در همان ماه اول شکست خورد.

فرمانده ارشد دوران دفاع مقدس با اشاره به مشکلات و معضلاتی که ارتش در شروع جنگ تحمیلی با آن مواجه بود، گفت: جنگ تحمیلی در شرایطی آغاز شد که مجموعه نیروهای مسلح به ویژه ارتش به واسطه عدم تصمیم گیری فرمانده کل قوای وقت ( بنی صدر) و عدم تشکیل جلسه شورای عالی دفاع، تضعیف شده بود به طوری‌که ارتش حتی امکان جابه‌جایی یک تیپ را نداشت؛ اما با این همه یگان‌های سرزمینی ارتش مردانه و به نحو احسن در برابر دشمن ایستادگی کردند و در برابر فشارهای متعدد گروهک‌ها، تخریب و تخلیه پادگان‌ها و بی توجهی سیاسیون به هشدارهای مکرر فرماندهان ارتش در خصوص تدارک صدامیان برای تجاوز به کشور، لحظه‌ای از پا ننشستند.

فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) با بیان اینکه باید حقایق جنگ و حماسه‌های دوران دفاع مقدس برای نسل جوان بازگو شود افزود: فرماندهان ما در ارتش و سپاه با روح بزرگ و اراده آهنین و تدابیر عقلانی‌شان حماسه‌های بزرگی را در عرصه دفاع مقدس آفریدند. بی تردید فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس انسان‌هایی متعهد، آرمانخواه، شجاع، حماسه‌ساز و مظلوم و بی‌ادعا بودند که با رهبری امام راحل و معنویت حاکم بر جبهه‌ها توانستند با وجود همه مشکلات، از ۸ سال نبرد نابرابر، سربلند بیرون آیند.

وی افزود: روند جنگ تحمیلی برای ارتش ما برابر با از دست دادن تجهیزات، قطعات و عدم جایگزینی آن‌ها به دلیل تحریم‌ها از سوی دولت‌های استکباری  بود؛ اما با تمام این اوصاف ما توانستیم  با اراده و همت عزیزانمان در ارتش در مقابل صدامیان تا بن دندان مسلح، که از سوی قدرت های بزرگ و قدرت های منطقه‌ای حمایت می‌شد به پیروزی‌های بزرگی دست یابیم؛ با این تفسیر که ارتش بعثی آن روزها از حمایت دو قطب جهانی یعنی آمریکا و شوروی برخوردار بود و کشورهای اروپایی نیز از هیچ کمکی به آنان دریغ نمی‌کردند.

سرلشکر رشید، آینده نگری، جنگ پژوهشی و هم‌افزایی نیروهای مسلح را از جمله مهم‌ترین راهکارهای مقابله با تهدیدات نوین عنوان کرد و افزود: رویکرد آینده‌نگرانه و اولویت جنگ‌پژوهی به جای تاریخ پژوهی ما را به تعیین جهت‌گیری‌های راهبردی و طرح‌ریزی‌های عملیاتی، پیش از وقوع تهدید و تهاجم از سوی دشمنان هدایت خواهد کرد و بی تردید این آمادگی‌ها برای ما بازدارنده بوده و سایه جنگ را از کشور ما دور می‌‌کند.

فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) در پایان با تاکید بر تقویت یگان‌‌های پهپاد در بدنه نیروهای مسلح، گفت: بحمدالله امروز در بخش‌های مختلف رزمی یک جهش قابل توجهی در عرصه مقابله با تهدیدها شکل گرفته است که باید این مسیر رو به رشد و تکامل ادامه یابد.
انتهای پیام/
http://enghelab-news.ir/6009
نظرات شما