کنعانی در پاسخ به واکنش آمریکا و فرانسه به رونمایی از موشک خرمشهر۴: آنها با ⁧‫ایران قوی مخالفند

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه همان دولت‌های غربی خاصه آمریکا و فرانسه که نقش مهمی در تحریک و تسلیح رژیم بعث صدام داشتند و در صدر صادرکنندگان تسلیحات به منطقه هستند، امروز از پیشرفت و ⁧‫اقتدار دفاعی ایران‬⁩ ابراز نگرانی می‌کنند، گفت: آنها با با ⁧‫ایران قوی مخالفند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز،مراسم رونمایی از موشک بالستیک «خرمشهر۴» صبح پنجشنبه چهارم خرداد ماه برگزار شد. در این مراسم وزیر دفاع و جمعی از معاونان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح حضور داشتند.

رونمایی از این موشک با واکنش فرانسه مواجه شد و سخنگوی وزارت خارجه این کشور در اظهاراتی مداخله‌جویانه به رونمایی نسل چهارم موشک خرمشهر ایران واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد. سخنگوی وزارت خارجه فرانسه مدعی شد که آزمایش موشک بالستیک دوربرد ایران ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

از سوی دیگر «متیو میلر»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشستی خبری درباره رونمایی از این موشک، گفت: توسعه و اشاعه موشک‌های بالستیک توسط ایران تهدیدی جدی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی بوده و یک چالش مهم در زمینه عدم اشاعه تسلیحات اتمی است.ما به استفاده از برخی ابزارهایمان در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای، از جمله تحریم‌ها برای مقابله با توسعه بیشتر برنامه موشک‌های بالستیک ایران و توانمندی آن برای اشاعه موشک‌ها و فناوری مرتبط ادامه می‌دهیم.

امروز (جمعه) پنجم خرداد ماه ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه با انتشار فیلمی از موشک باران شهرهای ایران در زمان جنگ تحمیلی توسط رژیم بعث عراق و با کمک‌های تسلیحاتی غرب نوشت: همان دولت‌های غربی خاصه آمریکا و فرانسه که نقش مهمی در تحریک و تسلیح رژیم بعث صدام به تجاوز نظامی و موشک باران شهرها و مردم بی دفاع ایران داشتند و در صدر صادرکنندگان تسلیحات به منطقه قرار دارند، امروز از پیشرفت و ⁧‫اقتدار دفاعی ایران‬⁩ ابراز نگرانی می‌کنند.

وی افزود: ‏آنها با ⁧‫ایران قوی مخالفند. 

به گزارش فارس، امیر محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح روز پنجشنبه در اظهاراتی گفت که این موشک ثمره تلاش چندین ساله و شبانه روزی متخصصان و دانشمندان ایرانی در سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع است.وی رادارگریزی و عبور از پدافند هوایی دشمن را از جمله ویژگی‌های این موشک خواند.

 امیر آشتیانی با بیان اینکه این موشک ۲۰۰۰ کیلومتر بُرد و سر جنگی با قدرت انفجاری بسیار بالا دارد، تصریح کرد: البته این موشک می‌تواند از سر جنگی‌های متنوع استفاده کند و با توجه به ماموریت‌هایی که  استفاده می‌شود، از قدرت تحرک و آماده‌سازی در کمترین زمان برخوردار است.

این موشک آخرین نسخه پیشرفته خرمشهر است از انواع موشک‌های نقطه زن بدون نیاز به هدایت در فاز نهایی است. موتور آن، موتور پیشرفته اروند است که از سوخت هایپرگولیک بهره می‌برد.موشک مذکور مجهز به سیستم کمک ناوبری بوده و قابلیت حمل سرجنگی سنگین را داراست. این موشک همچنین، از هدایت و کنترل فاز فعال، هدایت و کنترل فاز میانی بهره برده و در برابر جنگال نیز مقاوم است.

به گزارش فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه نیز در توئیتی با انتشار تصاویری از رونمایی و شلیک این موشک، نوشت: رونمایی از نسل چهارم موشک بالستیک ⁧خرمشهر⁩ با نام ⁧خیبر⁩، تولید وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران، همزمان با سوم خرداد سالروز آزادی ⁧خرمشهر⁩ و چهارم خرداد روز ⁧دزفول⁩ - مقاومت و‌ پایداری - ، نماد دیگری از اقتدار دفاعی در کنار سیاست خارجی عزتمندانه کشور در تامین امنیت و منافع ملی ⁧ایران⁩ مقتدر و مستقل است.
انتهای پیام/
http://enghelab-news.ir/7313
اخبار مرتبط

نظرات شما