والیبال نشسته؛ سه هزار و ۲۰۰ روز بدون باخت

والیبال نشسته ایران در حالی به عنوان قهرمانی قاره کهن رسید که نزدیک به یک دهه از آخرین باخت این تیم در یک میدان رسمی می‌گذرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز،والیبال نشسته ایران با فتح سکوی مسابقات قهرمانی آسیا نشان داد تحت هر شرایطی قدرت بلامنازع این رشته آسیا و جهان است. قهرمانی آسیا در حالی به دست آمد که هادی رضایی سرمربی تیم شماری از ستارگان نامدار ایران را به آستانه اعزام نکرد و با ترکیبی از جوانان و باتجربه‌ها راهی قزاقستان شد. تیم والیبال نشسته ایران در پنج دیدار خود در این پیکارها حتی یک ست را به رقیبان واگذار نکرد و با اقتدار موفق به فتح سکوی قهرمانی آسیا شد.

هادی رضایی در بازگشت از پیکارهای قهرمانی آسیا به خبرنگار ایرنا گفت: هدف‌گذاری ما موفقیت در پارالمپیک است و برای این کار نیاز به تدارکات خاصی داریم، زیرا دیگر مدعیان هم بازی‌های ایران را زیر نظر دارند و هم تدارکات گسترده‌ای برای پائین کشیدن ما در دستور کار قرار داده‌اند.

مشروح گفت‌وگوی خبرنگار ورزشی ایرنا را با هادی رضایی در زیر می‌خوانیم:

 

والیبال نشسته با هادی رضایی یک موفقیت دیگر را کسب کرد، به نظر می‌رسد نام شما و این تیم با قهرمانی گره خورده است؟

والیبال نشسته ایران در جهان یک برند و نام بزرگ است که رقابت‌های آسیایی را با اقتدار شروع و به اتمام رساند.در پنج دیدار توانستیم با امتیاز کامل به برتری برسیم و حتی یک ست را نیز واگذار نکردیم. تیم‌های دیگر نیز خیلی خوب بودند اما اختلاف والیبال ایران با رقبای آسیایی بسیار زیاد است. در این دوره تیم‌های چین و قزاقستان خوب کار کردند، ناکامی آنان به خاطر ضعف تیمی نبود بلکه ناشی از اختلاف سطح والیبال دیگر کشورها با ایران است.

تیم ایران با ترکیب جدیدی عازم آستانه شده بود؟

بله. برای تداوم موفقیت نیاز به گردش نخبگان داریم. جوانان و ظرفیت‌های این رشته باید میادین بزرگ را تجربه کنند. من در این مسابقات با راهبرد جوانان و باتجربه‌ها به قزاقستان رفتم. نیمی از ستارگان تیم در ترکیب بودند و نیمی دیگر متشکل از ظرفیت‌های لیگ و جوانان بود. جوانان ما عملکرد خوبی داشتند. آنان در آینده هم می‌توانند جایگزین خوبی برای بزرگان والیبال نشسته ایران باشند.

تیمی که قهرمان آسیا شد به بازی‌های پاراآسیایی هم اعزام می‌شود؟

نه، در نظر داریم نفرات جدید دیگری را در بازی‌های آسیایی محک بزنیم و ممکن است چند نفر دیگر به ترکیب تیم اضافه شود. هدف ما این است تا بعد از پارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس یک تیم متفاوت داشته باشیم.

 

تغییرات زیاد در تیم ممکن است که والیبال نشسته ایران را با چالش مواجه کند برای عبور از چالش چه برنامه‌ای دارید؟

ما تغییرات را به یکباره اعمال نخواهیم کرد. در تیم چندین ستاره نامدار حضور دارند و جوانان از تجربه آنان استفاده خواهند کرد. به مرور زمان این بازیکنان به ستاره تبدیل خواهند شد و در تورنمنت‌های مختلف آسیایی و جهانی عصای دست تیم می‌شوند. البته والیبال نشسته ایران ظرفیت‌های زیادی دارد و کشور ما قطب والیبال نشسته آسیا و اقیانوسیه است.

در دنیای ورزش هادی رضایی را به عنوان تئورسین والیبال نشسته می‌شناسند، آیا در مسابقات قزاقستان تیمی حضور داشت که از دید شما در آینده رقیب ایران باشد؟

کشورهای آسیایی سرمایه‌گذاری خوبی روی والیبال نشسته دارند. تیم‌های چین و قزاقستان خوب عمل کردند. اما فاصله ما با این تیم‌ها بسیار زیاد است. در بازی دور مقدماتی و نیمه نهایی اختلاف امتیازی برخی از ست‌ها ۲ رقمی بود و این نشان از آن دارد که والیبال نشسته ایران باید به فکر حریفان جهانی باشد. بوسنی، برزیل و روسیه رشد خیلی خوبی در والیبال نشسته دارند و حتی بوسنی چند دوره قهرمانی را از ایران گرفت.

 

دوستداران والیبال نشسته آخرین باخت این تیم را به یاد ندارند.

آخرین باخت ایران در ادوار المپیک به سال ۲۰۱۲ و بازی‌های لندن بر می‌گردد و در مسابقات جهانی نیز ایران در سال ۲۰۱۴ به بوسنی باخت.

این روند شکست‌ناپذیری تا چه زمانی ادامه دارد؟

انتظار می‌رود که ما در پیکارهای جهانی و المپیک نیز این روند را حفظ کنیم، اما استمرار این موفقیت نیاز به یک تدارکات بسیار قوی دارد. اگر قرار است که تدارکات ما مثل سال گذشته باشد کار سخت است. اکنون تیم‌های بزرگ در حال آنالیز ایران هستند و اگر نتوانیم بهترین تدارکات را داشته باشیم ممکن است نوار پیروزها قطع شود.

 

تیم‌های اروپایی برای رشد و توسعه این رشته درخواست اردو مشترک با ایران دارند؟

بله. ما در سال‌های گذشته اردوهای مشترک زیادی داشتیم و شماری از تیم‌های جهان مشتاق حضور در ایران هستند. یک درخواست اردوی مشترک از آلمان داریم و احتمالا یک اردو تدارکاتی خارج از کشور نیز برگزار خواهیم کرد.

هادی رضایی کرسی نایب رئیسی آسیا و اقیانوسیه را برای ایران به ارمغان آورد. این کرسی چه تاثیری در توسعه والیبال نشسته قاره کهن دارد؟

بعد از کسب این کرسی، جلسه یک‌ساعته با اعضای والیبال نشسته آسیا داشتم و قرار است یک برنامه جامع برای توسعه این رشته در قاره کهن ارائه کنم. ایران در دنیای والیبال نشسته صاحب سبک و شناخته شده است.
انتهای پیام/
http://enghelab-news.ir/7544
اخبار مرتبط

نظرات شما