امیرعبداللهیان خطاب به مقامات آمریکایی: ریاکاری و نسل کشی علیه غزه را متوقف کنید

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آمریکا از هفته گذشته درصدد آتش‌بس انسانی بود و ما پیام آنها را دریافت کردیم، خطاب به مقامات آمریکایی گفت: ریاکاری و نسل کشی علیه غزه را متوقف کنید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز،حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز دوشنبه ۱۵ آبان ماه از ارسال پیام آمریکایی‌ها در پی تحولات یک ماه اخیر در غزه خبر داد و گفت: در ۳ روز گذشته از طرفی آمریکایی‌ها به ما پیام دادند که ما به دنبال ‌آتش‌بس هستیم و اقداماتی را انجام دادند، اما در عمل فقط از کشتار جمعی و نسل کشی در غزه حمایت کردند. امیدواریم آمریکا هر چه زودتر سیاست خودش را تغییر دهد و از طرف اشغالگر حمایت نکند.

امروز ۳۲ روز است که از عملیات طوفان الاقصی و پس از آن حملات صهیونیست‌ها علیه غزه می‌گذرد. «اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت غزه دیروز دوشنبه خبر داد که شمار شهدای تجاوزات رژیم صهیونیستی به این منطقه، به ۱۰ هزار و ۲۲ نفر رسیده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اول آبان ماه نیز در نشستی خبری اعلام کرده بود که آمریکایی‌ها در این مدت حداقل ۲ پیام به ایران ارسال کرده‌اند.

وی در همین خصوص در ساعات پایانی شب گذشته در شبکه اجتماعی ایکس درباره ارسال پیام آمریکایی‌ها درباره برقراری آتش‌بس در غزه نوشت: آمریکا از هفته گذشته درصدد آتش‌بس انسانی بود. ما پیام آنها را دریافت کردیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آنها «کاملا نادرست» می‌گویند، افزود: البته همزمان بازی جنگ را علیه غزه و کرانه باختری فلسطین مدیریت می‌کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خطاب به مقامات آمریکایی تصریح کرد: ریاکاری و نسل کشی علیه غزه را متوقف کنید.

روز گذشته تهران شاهد حضور «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق در نخستین مقصد سفرش به منطقه درباره غزه بود و برخی رسانه‌ها با توجه به دیدار یکشنبه شب آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا با نخست‌وزیر عراق اعلام کرده بودند که نخست‌وزیر عراق در این سفر حامل پیام آمریکایی‌هاست. این موضوع در نشست روز دوشنبه ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارج نیز مطرح شد و وی در این باره گفت: این سفر در حال انجام است و در جریان موضوعات مطرح شده در جلسه نیستم. موضوع تحولات غزه یکی از موضوعات اصلی در نشست نخست‌وزیر عراق با مقامات عالی ایران خواهد بود. اینکه حامل پیامی است تا این لحظه در جریان این موضوع قرار ندارم.

در همین خصوص نیز  «ودانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دوشنبه شب در پاسخ به سؤالی درباره موضع آمریکا درباره آتش‌بس در غزه، اظهار داشت: «وقفه در جنگ، فرصتی است برای اجازه دادن به جریان کمک به غزه و حرکت داوطلبانه غیرنظامیانی که به دنبال خروج هستند». وی همچنین ادعا کرد: «گزارش‌ها مبنی بر انتقال پیام‌های آمریکا به ایران و حزب‌الله از طریق عراق، بی‌اساس است». (اینجا بخوانید)

حسین امیرعبداللهیان اول آبان ماه نیز در نشستی خبری در جمع خبرنگاران به حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت که آمریکا تمام قد در کنار رژیم صهیونیستی قرار گرفته و مدیریت جنگ علیه فلسطین در اختیار نظامیان و دستگاه امنیتی آمریکاست و از حداقل ۲ پیام آمریکا در این مدت به ایران خبر داد. وی در این باره بیان کرد: آمریکایی‌ها مرتبا به همه طرف‌ها پیام می‌دهند. البته به ایران حداقل دو بار پیام داده‌اند این پیام شامل دو محور اساسی است. محور اول اینکه ما مایل به گسترش جنگ نیستیم و محور دوم اینکه از ایران می‌خواهیم خویشتنداری کند حتی در برخی از پیام‌ها تأکید بر این دارند که ایران به خویشتنداری دیگر کشورها و طرف‌ها و کنشگران توصیه کند. این در حالی است که اگر آمریکا که ادعا می‌کند ما به دنبال توسعه دامنه جنگ نیستیم، اما آمریکا در دو هفته اخیر ثابت کرده با ارسال ده‌ها و هزاران محموله سلاح و حمایت تمام عیار از رژیم صهیونیستی در حال تشدید شدت دامنه نبرد در غزه و کرانه و بر روی زنان و کودکان و غیرنظامیان در فلسطین است. 

وی همچنین در سفرش به نیویورک و در گفت‌وگویی با روزنامه نیویورک تایمز در پاسخ به این سؤال که «پیامی که شما برای آمریکا داشتید در پاسخ به آن پیام‌هایی که گفتید آمریکا به ایران می‌دهد، چه بوده است؟» اظهار داشت:  آمریکایی‌ها به طور مشخص در پیامشان می‌خواهند به ما اطمینان بدهند که به دنبال توسعه‌ جنگ نیستند. وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش خبرنگار نیویورک تایمز که «شما به آمریکا چه پیامی دادید در پاسخ به آن پیام؟» اظهار داشت: می‌خواهم تأکید کنم ما هم واقعا دنبال توسعه‌ جنگ نبوده و نیستیم. ولی به طرف آمریکایی به صراحت گفتیم که وقتی شما به طور تمام عیار در کنار رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرید، آن هم در شرایط جنگ و قتل عام مردم، در موقعیتی نیستید که به دیگران توصیه کنید که خویشتنداری کنند.
انتهای پیام/
http://enghelab-news.ir/8054
اخبار مرتبط

نظرات شما