آیت‌الله خاتمی: آن‌ها که واجد شرایط انتخابات نمی‌شوند مردم را ناامید نکنند

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه نظام، سرمایه همه ما است و آبروی این نظام را باید آبروی خودمان بدانیم، گفت: آن‌هایی که واجد شرایط نمی‌شوند، نه ناامید شوند و نه مردم را نا امید کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز،آیت‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های امروز نماز جمعه تهران (19 آبان‌ماه)،‌ گفت:‌ خودم و شما خوبان را به حریم نگهداری برای ذات مقدس ربوبی دعوت می‌کنم. حضرت علی (ع) می‌فرمایند؛ دائم به یاد خدا باشید که این بهترین ذکر است. وعده‌ای که خداوند به متقین داده به این وعده دل ببندید که جای دل بستن دارد.

وی افزود:‌ از صفات ذات مقدس ربوبی آن بود که حضرتش به وعده‌هایش پایبند است. چندین خطبه است که وعده‌های خداوند را عرض می‌کنیم و می‌گوییم به این وعده‌ها دل ببندید.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه یکی از وعده‌های خداوند این است که اگر شما با خدا بودید، برای حضرتش حساب باز کردید و تقوا داشتید، خداوند برکاتش را بر شما نازل می‌کند، تصریح کرد: اما اگر با خدا قهر کردید و رفتار قهر گونه داشتید، منتظر مجازات الهی باشید. اگر می‌خواهید زندگی شما با برکت باشد شرط آن، حریم نگهداری برای ذات مقدس خداوند است.

وی ادامه داد: این موضوع هم در عرصه فردی و هم در عرصه اجتماعی مطرح است. در عرصه فردی، آدم با خدا و آدم بی‌خدا با یکدیگر متفاوت دارد. فرق است بین جوانی که با خدا انس دارد و جوانی که با خدا قهر کرده است. جوانی که با خدا انس دارد آرامش دارد، آرامش بالاترین سرمایه است. با یاد خداست که آرام هستید؛ خدایی که همه امور جهان هستی در دست اوست، اراده، اراده اوست و اقتدار، اقتدار اوست. با خدا بودن یعنی زندگی با برکت.

امام جمعه موقت تهران،‌ اظهار کرد: جالب است که قرآن آن سوی قصه را هم بیان می‌کند آن‌هایی که با خدا قهر هستند و با خدا رفیق نیستند، با نماز و قرآن قهر هستند. از نگاه قرآن، اعراض از ذکر یعنی جهنم شدن زندگی. این وعده خدا در عرصه فردی بسیار معنا دارد و تجربه شده است. البته این موضوع در عرصه اجتماعی نیز وجود دارد.

وی افزود:‌ اگر اجتماعات با خدا شدند یعنی همه رفتار آن‌ها و رفتارشان نیز خدایی شود. در اداره و محل کار خدایی رفتار می‌کنند با مردم رفتار خدایی دارند. این مسئله در عرصه اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه آن‌ها که با خداوند قهر می‌کنند، انتظار برکت نداشته باشند، خاطرنشان کرد: گناه که می‌گوییم انواع گناه‌های اقتصادی، سیاسی اجتماعی و اخلاقی را گناه می‌دانیم. گاهی اوقات وقتی از یک گناه نقد می‌کنیم به ما می‌گویند چرا از گرانی‌ها و مشکلات صحبت نمی‌کنید. ما از همه مشکلات سخن می‌گوییم و همه گناهان را گناه می‌دانیم.

وی افزود: البته بی‌حجابی بدون تردید گناه است. خوف این دارم که اگر در خصوص آن مطلبی بیان نکنیم به مرور فراموش شود که بی‌حجابی گناه است. به صراحت می‌گویم که بی‌حجاب‌ها هم به دین اهانت می‌کنند هم به متدینین.

امام جمعه موقت تهران خطاب به افراد بی‌حجاب،‌ تاکید کرد:‌اگر با دین کاری ندارید این مردم که هم وطن شما هستند این خانواده شهدا هم وطن شما هستند چرا به این‌ها دهن کجی می‌کنید. بی‌حجابی دهن کجی به این‌هاست و نگرانم دود این گناه به چشم همه برود. بترسید از آن فتنه‌ای که فقط دودش به چشم گناهکاران نمی‌رود دیگران هم آسیب خواهند دید. این سخن خداوند است.

وی ادامه داد:ک وظیفه ما تکلیف و ادای تکلیف است؛ با خدا باشیم برکات در پی است و اگر بی‌خدا شدیم، آسیب و آسیب‌های بسیاری خواهیم دید. ان‌شاءالله آن‌ها که فاصله خود را با خدا زیاد کرده‌اند؛ با توبه، فاصله خود با خداوند را نزدیک کنند.

آیت‌الله خاتمی در خطبه‌های دوم نماز جمعه تهران بر نگه‌داشتن حریم برای خداوند، تاکید کرد.

امام جمعه موقت تهران سپس با اشاره به رویدادهای هفته پیش رو، بیان کرد: ۲۴ آبان ماه سال ۱۳۶۰ سالروز درگذشت فیلسوف و مفسر بزرگ علامه سید محمد حسین طباطبایی صاحب تفسیر المیزان است. شخصیتی بزرگ که با پرورش شاگردانی برجسته به اسلام خدمت بزرگی انجام داد. به همین مناسبت، هفته کتاب و کتابخوانی نامیده شده است.

وی افزود: امتی که اولین آیاتش الذی علم بالقلم است نباید با کتاب بیگانه باشد و باید در خط مقدم کتابخوانی باشد. اگر قرار است آمار بدهند بگویند بیشترین کتابخوانی در ایران اسلامی است.

آیت‌الله خاتمی در ادامه، اظهار کرد:‌ ۲۰ آبان‌ماه سالگرد شهادت حاج حسن تهرانی مقدم پدر موشکی ایران است که در عرصه اقتدار نظام اسلامی خدمت بزرگی به ایران کرد را هم گرامی‌ می‌داریم.

وی ضمن اشاره به تجمعات سراسری دانش‌آموزان ۱۳ آبان ماه، افزود: از دانش آموزان عزیز که در ۱۳ آبان ماه تجمعات بسیار باشکوه و ارزشمند داشتند، تشکر می‌کنم که در این تجمعات بصیرت خود را نشان دادند.

امام جمعه موقت تهران، بیان کرد: از خستگی‌ناپذیر بودن رئیس‌جمهور محترم نیز سپاسگزارم به طور ویژه از سفر اخیر ایشان که در آن نشست منطقه‌ای از مظلومیت فلسطین گفتند و غزه.

وی ادامه داد: بیش از یک ماه است که از فاجعه غزه می‌گذرد؛ فاجعه‌ای بسیار غمبار که بیش از چند بمب اتم، بمب بر سر مردم مظلوم غزه ریخته‌اند. این کار در مقابل چشم جهانیان انجام شد؛ چه کسی است که اطفال مظلومی به شهادت رسیده را ببیند و متاثر نشود. بیش از یک ماه است که جهان این صحنه‌ها را مشاهده می‌کند. حادثه، حادثه بسیار غمباری است.

آیت‌الله خاتمی ضمن اشاره مجدد به جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه، تصریح کرد: آمارها را تلویزیون به خوبی پوشش می‌دهد؛ بیش از ۱۰۵۰۰ نفر شهید، ۵۱۴۵ کودک، ۲۸۲۳ زن، تخریب ۷۴ مدرسه، ۴۳ مسجد و سه کلیسا یعنی وحشی‌گری محض. اگر در آینده و امروز هنرمندانی می‌خواهند وحشی‌گری را ترسیم کنند باید این صحنه‌ها را ترسیم کنند.

وی افزود: اگر فلسطینی‌ها آسیب می‌بینند آنها نیز ضربه مهلک جبران ناپذیر خوردند. ۵۰۰ هزار نفر صهیونیست و شهرک نشین شهرک ها را ترک کرده‌اند و اعلام کردند که دیگر باز نمی‌گردند. چرا که دیگر این مناطق جای زندگی نیست. در عرصه داخلی، منفور و در عرصه منطقه‌ای و جهانی اگر تاکنون کسی سیمای وحشیانه رژیم جلاد را ندیده بود جهانیان مشاهده کردند و جنایات آن‌ها به قدری وحشیانه است که بیمارستان را هدف قرار می‌دهند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به سفر بایدن به سرزمین‌های اشغالی جهت حمایت از رژیم صهیونیستی که پس از جنایت حمله به بیمارستان المعمدانی توسط صهیونیست‌ها انجام شد، خاطرنشان کرد: پس از حادثه انهدام بیمارستان توسط رژیم صهیونیستی، رئیس جمهور منفور آمریکا به رژیم صهیونیستی سفر می‌کند و می‌گوید معلوم است که این کار شما نبوده و کار طرف مقابل بوده است.

وی ادامه داد: آن‌هایی که خمپاره دارند مگر می‌شود که با خمپاره یک بیمارستان چند طبقه را منهدم کرد. حرف این آدم نافهم به قدری غلط بود که زن جوان مرده را هم به خنده می‌آورد. بیمارستان را منهدم کردید همچنان بیمارستان‌ها را منهدم می‌کنید. آبروی آنها رفت و چیزی از آبرو برای این رژیم جلاد باقی نمانده است.

آیت‌الله خاتمی، تصریح کرد: امروز شعار مرگ بر اسرائیل شعار جهان است.

وی با بیان اینکه وعده قرآن این است که رژیم صهیونیستی، سرانجامی جز ذلت و سقوط ندارد و دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد، گفت: خون شهدای فلسطینی، قطعا صهیونیست‌ها و حامیان آن‌ها را زمین‌گیر خواهد کرد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران همچنین به تحلیل رهبر معظم انقلاب پیرامون حوادث غزه اشاره و تأکید کرد: این بزرگ‌مرد، خدایی سخن می‌گوید؛ تحلیل این بزرگ‌مرد آن است که ان‌شاءالله پیروزی نه چندان دور برای فلسطین و مردم آن خواهد بود، فرمایش ایشان، تحلیل قرآنی است.

آیت‌الله خاتمی با تأکید بر اینکه در خط مقدم جنایات غزه، رژیم سفاک و جلاد صهیونیستی قرار دارد، اما جانیان دیگر این صحنه، جنایات‌شان کمتر از این رژیم نیست، اظهار کرد: دست آمریکایی‌ها تا مرفق به خون مظلومین آلوده است و مرگ بر آمریکا، حق‌شان است.

وی ادامه داد: در این فاجعه، ملت‌های دنیا از جمله در آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان امتحان خوبی دادند؛ با این وجود، دولت‌های این‌ها، امتحان ننگینی دادند، این دولت‌ها برخلاف ملت‌هایشان، از رژیم آدم‌کش صهیونیستی حمایت کردند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران بر ضرورت واکنش مناسب دولت‌های عربی به جنایات غزه، اظهار کرد: کمترین انتظار از دولت‌های عربی، قطع ارتباط با این رژیم است.

آیت‌الله خاتمی خطاب به برخی کشورهای عربی، گفت: شما داشتید برای ارتباط با رژیم صهیونیستی با همدیگر مسابقه می‌دادید و تا چه زمانی می‌خواهید این ارتباط منحوس را داشته باشید؟!، به خودتان بیایید. مردم فلسطین مسلمان، عرب و انسان هستند، چرا خفه‌خون گرفته‌اید و چرا یک صدا تقاضای قطع بمباران را نمی‌کنید؟

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری که در روز 11 اسفند امسال برگزار می‌شود، اشاره کرد و گفت: نظام جمهوری اسلامی، امانت الهی است و هر کسی باید به وظیفه خود عمل کند و هر کسی اعم از نامزدها، مجریان و ناظران انتخابات وظیفه‌ای در این انتخابات دارند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: طبیعی است که همه نامزدها وارد مجلس شورای اسلامی یا مجلس خبرگان رهبری نشوند؛ آن‌هایی که واجد شرایط برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شناخته نمی‌شوند، در شأن فرهیختگان عمل کنند و البته حق‌شان این است که اعتراض قانونی کنند، اما نظام هم حق دارد که این‌ها، تسلیم قانون باشند.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه نظام، سرمایه همه ما است و آبروی این نظام را باید آبروی خودمان بدانیم، گفت: آن‌هایی که واجد شرایط نمی‌شوند، نه ناامید شوند و نه مردم را نا امید کنند.

 خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ادامه به راهبرد دشمنان در قبال انتخابات‌ها در کشور اشاره و تأکید کرد: راهبرد دشمن در همه انتخابات‌ها، برگزاری بی‌رمق انتخابات است، اما وفاداران به شهدا، انتخابات باشکوه و با حضور حداکثری را می‌خواهند و شما حزب‌اللهی‌ها، برای باشکوه برگزار شدن انتخابات، در صحنه هستید.
انتهای پیام/
http://enghelab-news.ir/8068
اخبار مرتبط

نظرات شما