مناسبت‌های مذهبی در مدارس پررنگ تر خواهد شد

ایجاد شرایط جذاب و متفاوت برای برگزاری مراسم‌های مذهبی و آئینی و مشارکت دهی دانش آموزان در برگزاری مراسم مذهبی در مدارس، راهی برای تربیت دانش آموزان خصوصاً تربیت اعتقادی آنان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز، مثلت طلایی تربیت مسجد، مدرسه و منزل سرلوحه اقدامات تربیتی وزارت آموزش و پرورش خواهد بود.

این سخنان حجت الاسلام محمدحسین پورثانی معاون پرورشی و فرهنگی در مراسم رونمایی از پوستر هفته امور تربیتی و تربیت اسلامی است که در هفته گذشته با حضور تعدادی از دانش آموزان در یکی از مساجد شهر تهران برگزار شد.

به گفته حجت الاسلام پورثانی تربیت مطلوب آموزش و پرورش تربیت اسلامی است؛ در چنین شرایطی مناسبت‌های مذهبی همچون ایام ولادت و شهادت ائمه و اماکن مذهبی خصوصاً مساجد از اهمیت بیشتری برخوردار خواهند شد.

در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز مسجد یکی از اماکن مهم در شکل‌گیری تربیت اعتقادی دانش آموزان به عنوان یکی ساحت‌های شش‌گانه تربیتی است.

در همین راستا مناسبت‌های مذهبی هم نقش پررنگ‌تری در برنامه‌های پرورشی و تربیتی مدارس پیدا کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به برگزاری اعتکاف دانش آموزی برای اولین بار اشاره کرد.

از جمله اقدامات دانش آموزان عضو انجمن‌های اسلامی در مدارس به شرح ذیل است:

شیرین کام: این برنامه یک ایستگاه صلواتی کوچک در مدارس است. در شیرین کام، دانش آموزان اقدام در ایستگاه‌های صلواتی شیرینی، شربت و حتی هدیه‌های دست ساز کوچک را بین همکلاسی‌های خود توزیع می‌کنند.

دانش آموزان عضو اتحادیه در دهه فجر و به مناسب پیروزی انقلاب در خلال برگزاری نمایشگاه مدرسه انقلاب مدرسه تجربه برپایی ایستگاه صلواتی را داشتند.

جمع خوبان: نام طرحی است که در آن، دانش آموزان به مناسبت ایام ولادت ائمه در ماه شعبان فرصت برگزاری هیات‌های شاد در مدارس را پیدا می‌کنند. هیات مدرسه‌ای انصار المهدی (عج) البته در طول سال برپا است اما در طرح جمع خوبان به صورت ویژه دانش آموزان به برگزاری هیات اهتمام خواهند داشت.

هم نفس با جان باز: این طرح مخصوص تجلیل از جانبازان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است و به طور خاص به مناسبت ولادت حضرت ابالفضل العباس (ع) در مدارس برگزار می‌شود. در این طرح به مناسبت روز جانباز از یکی از جانبازان سرافراز دفاع مقدس یا جانبازان مدافع حرم برای حضور در مدرسه و روایت گری در مدرسه دعوت می‌شود و از این جانباز با هدیه‌ای از طرف دانش آموزان انجمنی تقدیر به عمل خواهد آمد.

 

مناسبت‌های مذهبی در مدارس پررنگ تر خواهد شد

 

عهد می بندم: این سنت حسنه به نیت تجدید عهد با حضرت صاحب الزمان (عج) انجام می‌شود. در این برنامه دانش آموزان با طراحی یک تابلو دیواری و با سر تیتر"عهد می بندم" در کنار برگزاری نمایشگاه مدرسه انقلاب و در غرفه مربوط به فردای انقلاب اسلامی و مباحث ظهور و مهدویت، عهد نوشته‌های دانش آموزان را برای عموم به نمایش خواهند گذاشت.

تجمع انصار المهدی ها: همچنین به مناسبت میلاد حضرت صاحب الزمان قرار است هیات‌های انصار المهدی هر شهرستان با یکدیگر همراه شده و در قالب یک برنامه مشترک به نقش و وظیفه‌ی دانش آموزان در عصر ظهور پرداخته و در انتهای مراسم هم جشن و مولودی خوانی برگزار کنند.

مجری عمده این برنامه‌ها اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان بوده که یکی از تشکل‌های رسمی معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش است.

تنوع موقعیت‌های یادگیری یکی از مهم‌ترین کلید واژه‌های سند تحول است. در همین راستا ایجاد شرایط جذاب و متفاوت برای برگزاری مراسم‌های مذهبی و آئینی و مشارکت دهی به دانش آموزان برای برگزاری مراسم مذهبی در مدارس، راهی برای تربیت دانش آموزان خصوصاً تربیت اعتقادی آنان است.

ایام ولادت ائمه اطهار در ماه شعبان و از پی آن ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای گسترش فرهنگ دینی است که معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش برای آن برنامه‌های متعددی را در نظر دارد. این برنامه‌ها امسال با هفته امور تربیتی هم همزمان شده است.
انتهای پیام/
http://enghelab-news.ir/8541
اخبار مرتبط

نظرات شما