بریکس پذیرش اعضای جدید را متوقف کرد

روسیه که ریاست دوره‌ای گروه بریکس را برعهده دارد، از توقف پذیرش اعضای جدید با هدف ادغام اعضای تازه‌وارد که اول امسال به این گروه پیوستند، خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز، وزیر خارجه روسیه سرگئی لاوروف روز سه‌شنبه گفت که گروه بریکس با رای اکثریت توافق کرده که در پذیرش اعضای جدید وقفه ایجاد کند تا اعضایی که از آغاز سال 2024 به این گروه پیوسته‌اند، به خوبی در آن ادغام شوند. وی افزود بریکس از این وقفه برای تهیه فهرستی از دسته‌بندی کشورهای شریک بریکس که مقدمه عضویت کامل آن‌هاست، استفاده خواهد کرد. به گفته لاوروف، روسیه از بلاروس و دیگر کشورهای همفکر (که خواستار عضویت در بریکس هستند) حمایت خواهد کرد.
بریکس در سال 2009 به عنوان یک پلتفرم همکاری بین بزرگترین اقتصادهای نوظهور با اتحاد برزیل، روسیه، هند و چین تاسیس شد و در سال 2010 آفریقای جنوبی هم به این گروه پیوست. با آغاز ریاست دوره‌ای روسیه در اول ژانویه امسال، ایران، مصر، اتیوپی و امارات هم به آن پیوستند. عضویت عربستان سعودی رسمی نشده اما در نشست‌های بریکس شرکت داشته است. ترکیه، بولیوی، تایلند و ونزوئلا دیگر کشورهایی هستند که تمایل خود را برای عضویت در بریکس اعلام کرده‌اند.


انتهای پیام/
http://enghelab-news.ir/9035
اخبار مرتبط

نظرات شما