printlogo


همه نیازهای ارزی تولیدکنندگان و کالاهای اساسی را با نرخ 28500 تومان تامین می‌کنیم
کد خبر: 6558
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه سیاست ارزی ما سیاست تثبیت نرخ ارز است، گفت: در سامانه نیما همه نیازهای ارزی برای واردات کالاهای اساسی، ماشین‌آلات و تجهیزات را با نرخ 28500 تومان و سایر نیازهای ارزی در بازار مبادله ارز تامین می‌کنیم.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز،محمدرضا فرزین در گفت وگو با بخش خبری ساعت 21 سیما، اظهارداشت: مهمترین وظیفه بانک مرکزی کنترل تورم و کنترل نرخ ارز است و این دو متغیرهای مهمی هستند که بانک‌های مرکزی وظیفه کنترل آن را دارند.

وی افزود: البته کلیه ارکان حاکمیتی در انجام این کار نقش بسیار مهمی دارند و قاعدتا این مهم باید در قالب یک برنامه مشخص اقتصادی انجام شود و با همکاری همه مدیران و وزرای اقتصادی دولت این کار انجام پذیرد.  

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: اگر من در یک عبارت بخواهم سیاست جدید ارزی را بیان کنم، می گویم سیاست جدید ما سیاست تثبیتی است. ارز را تثبیت خواهیم کرد و حتما این دغدغه فعالان اقتصادی کشور را برطرف می کنیم.

وی با بیان اینکه آقای رئیس جمهور نسبت به مسائل معیشتی مردم و شرایط تولیدکنندگان نگرانی های اساسی داشتند،گفت: در هر صورت سیاست اقتصادی جدید دولت کاملا متمرکز بر این موضوع خواهد بود.

فرزین در پاسخ به این سوال که نوسانات ارزی این روزها و تورم اعتماد مردم را به برخی سیاست های اقتصادی کاهش داده است، شما چطور می خواهید این اعتماد را به مردم بازگردانید، گفت: این نکته، نکته درستی است، به هر حال نارسایی هایی در سیاست ها وجود داشته که ما باید حتما رویکرد جدیدی را اتخاذ کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: شما مستحضرید که بخش عمده ای از نیازهای ارزی کشور در سامانه نیما تامین می شود و ما در این بازار نرخ ارز را روی 28 هزار و 500 تومان تثبیت می کنیم. تمام نیازهای کالای اساسی و نیازهای تولیدکنندگان، ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز را با این نرخ در نیما تامین خواهیم کرد. منابع ارزی کشور بسیار مطمئن است و ما می توانیم با این نرخ تامین کنیم. 

وی ادامه داد: اما سایر نیازهای ارزی که بیش از 40 نیاز ارزی برای مردم وجود دارد را در بازار مبادله ارز تامین خواهیم کرد. تلاش خواهیم کرد این بازار به بازار آزاد نرخ بدهد؛ نرخ بازار آزاد را فراموش نخواهیم کرد چون آن هم یک بازاری است که متاسفانه به فعالان اقتصادی علامت می دهد. اگر چه سهم کمی دارد اما علامت می دهد. 

فرزین تصریح کرد: تلاش ما این خواهد بود که تمام نیازهای اصلی را در نیما و بازار مبادله رسمی ارز تامین کنیم و بازار آزاد ارز را مستمر کوچک کنیم، نیازهایش را کم کنیم و نرخ در آن بازار را به بازار رسمی نزدیک کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: به دلیل اینکه در حال حاضر بازار ملتهب است اجازه دهید یک نکته را عرض کنم؛ آنچه که بسیار مهم است، اعتماد مردم است و مردم و فعالان اقتصادی باید به من به عنوان رئیس کل بانک مرکزی اعتماد کنند و به سیاست گذار اقتصادی اعتماد کنند. حتما تلاش خواهیم کرد پاسخ اعتمادشان را بدهیم و نرخ ارز را در بازار تثبیت کنیم.
انتهای پیام/
لینک مطلب: http://enghelab-news.ir/News/item/6558