printlogo


مسجد امام سجاد (ع) تولیددارو، مسجدی در تراز انقلاب
کد خبر: 7776
مسجد امام سجاد (ع) در محله تولیدداروی قم یکی از مساجدی که واقعاً و انصافاً در تراز انقلاب است از برگزاری برنامه های فرهنگی و مذهبی گرفته تا دورهمی‌ها و اردوهایی که موجب می‌شود نوجوانان بیش‌ازپیش به مساجد علاقه‌مند بشوند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز، مساجد در ایران اسلامی قدمتی تاریخی دارند و در واقع به محلی برای حل مشکلات مردم، بیان دغدغه‌ها، دور هم بودن و به‌طورکلی در هر محله‌ای محل رجوع مردم برای حل مشکلات خودشان در کنار عبادت مساجد بود.
در دنیای کنونی که فرهنگ غربی و غیراسلامی به‌صورت هدف‌مند و غیرمستقیم در قالب شبکه‌های اجتماعی وارد خانه‌های هر ایرانی شده است بیش‌ازپیش اهمیت مساجد و کارکرد فرهنگی آن باید موردتوجه قرار بگیرد.
در این میان نقش رسانه‌ها در معرفی مساجد و بهادادن به جوانان و نوجوانی که در مساجد حضور پیدا می‌کنند بیش‌ازپیش باید موردتوجه قرار بگیرد.

مسجدی در تزار انقلاب

به بهانه روز مساجد سری به یکی از فعال‌ترین مساجد شهرمان زدیم تا از نزدیک در جریان اقدامات فرهنگی و اجتماعی این مسجد قرار بگیریم.مسجد امام سجاد (ع) در محله تولیددارو یکی از مساجدی که واقعاً و انصافاً در تراز انقلاب است از برگزاری برنامه های فرهنگی و مذهبی گرفته تا دورهمی‌ها و اردوهایی که موجب می‌شود نوجوانان بیش‌ازپیش به مساجد علاقه‌مند بشوند.
در ایام عزاداری اباعبدالله حسین این مسجد پذیرای عاشقان اهل‌بیت (ع) است که با استقبال پرشور نوجوانان و جوانان محل روبرو شده است.


برگزاری دوره‌های مختلف فرهنگی خصوصاً در زمینه سبک زندگی دیگر برنامه‌ای است که در این مسجد انجام می‌شود
.

معاونت‌ تربیتی ‌بسیج ‌و‌ کانون ‌فرهنگی ‌امام ‌سجاد‌ (ع) محور بسیاری از این برنامه‌ها هستند که یکی از این برنامه‌ها مسابقات ورزشی برای نوجوانان است.


برگزاری جشن‌های مختلف مانند جشن غدیر از دیگر برنامه های این مسجد است
استفاده از ظرفیت رسانه و شبکه‌کردن مساجد به پویایی مساجد کمک می‌کند

 احمد شهبازی، مدیرمسئول بسیج و کانون فرهنگی مسجد امام سجاد (ع) نیز در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به برنامه های مختلف این مسجد، اظهار داشت:
 در این مسجد تفاوتی بین بسیج، کانون و مسجد نبوده و همه با یک محوریت و مسئولیت واحد تحت‌نظر امام‌جماعت مسجد فعال است.
مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری امام سجاد (ع) با اشاره به اینکه در این مجموعه گروه جهادی محبان امام سجاد (ع) نیز در حال خدمت‌رسانی است، گفت: همچنین این مجموعه دارای هیئتی به نام محبان السجاد (ع) هم است که یکی از هیئت‌های قدیمی قم و تراز انقلاب بوده که از دهه 70 فعالیت خود را آغاز کرده است.
وی اضافه کرد: از طرفی هم این مجموعه هیئت دیگر دانش‌آموزی به نام کبوتران حرم دارد، پایگاه بسیج و کانون خواهران این مجموعه هم با نام معراج فعالیت دارد.
شهبازی افزود: هیئتی هم توسط خواهران این مجموعه  به نام مکتب الزهرا برپا شده است که سه‌شنبه‌ها برنامه دارد و حدود یک سال از عمر این هیئت می‌گذرد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه فعالیت‌ها و برنامه های این مجموعه به چند قسمت تقسیم می‌شود، گفت: یکی از عرصه‌های فعالیت این مجموعه فعالیت‌های فرهنگی است. در همین راستا حدود 200 نفر که حدود 60 نفر دانش‌آموز ابتدایی و متوسطه اول، حدود 40 نفر متوسطه دوم و مابقی از دانشجویان و شاغلین هستند که باهمت و حضور همین نوجوانان و جوانان برنامه‌ها در حال اجرا است.
مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری امام سجاد (ع) با اشاره به فعالیت‌های خیریه امام سجاد (ع)، عنوان کرد: خیریه این مجموعه به دلیل وجود حساسیت‌های خود با مدیریت امام‌جماعت مسجد فعالیت می‌نماید و تقریباً 100 نفر خانواده نیازمند را تحت پوشش دارد.
وی تصریح کرد: از فعالیت‌های دیگر این مجموعه خانه سبز است که با همکاری سپاه از سال 1400 در خیریه مرحوم دکتر اسداللهی برگزار می‌شود. کلاس‌های مشاوره، دوره‌های آموزشی تربیت فرزند، دوره‌های همسرداری و مشاوره‌های فردی در این مجموعه برقرار است.
همچنین از خدمات پزشکی در قالب طرح شهید رهنمون با همکاری بسیج علوم پزشکی گفت که هر دو ماه یکبار با استفاده از پزشکان عمومی، متخصص اطفال و خدمات پرستاری خدمت‌رسانی دارد.
وی خاطرنشان کرد: در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی برنامه های مختلفی توسط مسجد برگزار می‌شود.
مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری امام سجاد (ع) با اشاره به راهکارهای پویایی مساجد، گفت: یکی از اقدامات بسیار مناسب در مسئله پویاتر شدن مساجد شبکه‌کردن مساجد با یکدیگر است.
وی اضافه کرد: دراین‌خصوص می‌تواند به اجرای برنامه غدیر اشاره کنیم که این برنامه با همکاری مساجد محل و حوزه مقاومت بسیج برگزار شد. این برنامه متشکل از چندین برنامه بود که یکی از این برنامه توزیع بسته‌های معیشتی و مؤمنانه است. اطعام ظهر غدیر از برنامه های دیگر بود. در این برنامه چون مسئله همکاری و هماهنگی بین مساجد وجود داشت کالا و تجهیزاتی که بین مساجد اضافه بود بین مساجد موردنیاز توزیع شد.
شهبازی اضافه کرد: یکی از برنامه های دیگر استفاده از ظرفیت‌های تفریحی، آموزشی و ورزشی مساجد بود. در این برنامه امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی بین مساجد با یکدیگر به اشتراک گذاشته شد تا در جهت اجرای برنامه‌ها استفاده شود.
وی تأکید کرد:  از برنامه های دیگر برای پویاتر شدن مساجد مسئله رسانه است، با کمک رسانه مشکلات و معضلات محل، مطالبات مردم و...  احصاء شده و می‌توان در خصوص رفع آنها از ظرفیت رسانه  استفاده کرد.


انتهای پیام/
لینک مطلب: http://enghelab-news.ir/News/item/7776