در آستانه بازار شب عید؛

ضرورت مقابله با قاچاق کالا در کشور / ضربه مهلک قاچاق کالا بر پیکره تولید داخل

مقابله با قاچاق کالا در کشور در آستانه بازار شب عید در حالی مورد تاکید مسئولان قرار گرفته است که قاچاق کالا ضربه مهلکی بر پیکره تولید داخل زده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز، قاچاق کالا یا به عبارت بهتر سمی برای اقتصاد کشور که در سال های اخیر همواره بر ضروت مقابله با آن تاکید شده اما در عمل نیازمند همکاری های بیشترین دستگاه ها است.
از کولبری تا عدم رشد صنوف داخلی همه و همه در سایه قاچاق کالا شکل می گیرد و در واقع اجازه نمی دهد مناطق مرزی کشور از دارای اقتصاد مولد و بومی شوند.

تاکیدات مکرر و ویژه رهبر معظم انقلاب


در سال های اخیر رهبر انقلاب بارها بر روی مبارزه با قاچاق کالا تاکیده کرده اند به طوری امسال نیز در سخنرانی خردادماه خودشان فرمودند: جهش تولید هم که بنده امسال مطرح کردم، در واقع از ابزارهای قدرت است. تولید [باید] جهش پیدا بکند؛ نه ‌فقط رونق تولید که سال گذشته گفتیم. رونق تولید یعنی در تولید یک حرکتی به وجود بیاید که این انجام گرفته است امّا این کافی نیست. ما احتیاج به خیلی بیش از این داریم؛ جهش تولید. البتّه جهش تولید لوازمی دارد؛ فقط مسئله این نیست که صاحب سرمایه یا صاحب کارگاه همّت بکند برای تولید بیشتر؛ این احتیاج دارد به اینکه تمام دستگاه‌های ذی‌ربط کار خودشان را انجام بدهند.
ایشان در ادامه تصریح کردند: جلوی قاچاق گرفته بشود، جلوی واردات بی‌رویه گرفته بشود، به تولید‌کننده مشوّق‌هایی داده بشود، با کسانی که از کمکهای مالی دولتی سوء استفاده می‌کنند برخورد جدّیِ قضائی بشود. امثال اینها کارهای زیادی است که اگر این کارها انجام بگیرد -که ان‌شاء‌الله امسال باید این کارها انجام بگیرد- جهش تولید تحقّق پیدا خواهد کرد.

دلایل بروز قاچاق کالا

در این میان کارشناسان و سازمان های مرتبط با این موضوع عوامل مختلفی را در شکل گیری قاچاق موثر می دانند که هر کدام به نوعی در افزایش این روند نقش مهمی دارند.

1- ممنوعیت ورود کالاهای خارجی: یکی از مکانیسم های اجرایی استراتژی جایگزین واردات جلوگیری از ورود کالاهای مشابه خارجی است.دولت با وضع قوانینی از ورود کالاهای خارجی جلوگیری می نماید. هدف اصلی دولت از اجرای این سیاست حمایت از تولیدات نوپای داخلی است و از نتایج منفی آن می توان به سودآوری بیشتر قاچاق اشاره نمود چرا که اختلاف قیمت این کالاها در بازارهای خارجی و داخلی بسیار زیاد شده و منافع سرشاری نصیب وارد کننده می نماید.
کارشناسان وضع تعرفه مناسب را بهتر از ممنوعیت ورود در این زمینه می دانند و معتقدند این کار جلوی سوداگری و قاچاق را می گیرد.

2-  تعرفه های گمرکی: وضع تعرفه های گمرکی سنگین برای برخی از کالاها، حتی تا چند برابر قیمت پایه، باعث افزایش قابل ملاحظه ای در قیمت این کالاها می شود. وارد کنندگان برای گریز از پرداخت مالیات بر واردات، ترجیح می دهند کالاها را به صورت غیر قانونی وارد کشور نمایند

3-  قوانین دست و پاگیر غیر کارشناسانه: وجود قوانین زاید در زمینه صادرات و واردات و بروکراسی غیر کارآمد در این زمینه باعث می شود که فعالان صحنه صادرات و واردات برای ورود و یا خروج کالا از کشور، مبادی غیر رسمی را ترجیج دهند
4-   بیکاری به ویژه در نواحی مرزی: از جمله عواملی است که باعث تشدید پدیده قاچاق کالا می شود که البته برنامه ریزی برای اقتصاد این مناطق مهم ترین اقدامی است که می توان انجام داد.
5-  عدم اجرای دقیق مصوبات مربوطه از سوی دستگاههای متولی: این مهم باعث کاهش ریسک و خطر ناشی از این گونه فعالیتها (قاچاق کالا) گردیده و محرکی برای گسترش فعالیت ها اقتصادی غیر قانونی است.ز) کالاهای صادراتی قاچاق که از یارانه دولتی برخوردارند.

ضربه جبران ناپذیر قاچاق کالا بر اقتصاد کشور

امید شریفی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ما به پیامدهای گسترش قاچاق کالا به کشور اشاره کرد و اظهار داشت: کاهش منابع مالیاتی دولت، تضییع حقوق واردکنندگان قانونی کالا، اخلال در ساز‌و‌کار نظام توزیع کالا، عدم نظارت بر کیفیت کالاهای وارداتی توسط نهادهای نظارتی و انحراف عملکرد سیاست‌های اقتصادی از اهداف خود، از جمله آسیب هایی است که قاچاق کالا بر پیکره اقتصادی کشور وارد می کند.
وی ادامه داد: می‌توان گفت قاچاق کالا عوارض معضلات اقتصادی اساسی‌تری است که مهم‌ترین آنها عدم ایجاد اشتغال مولد در مناطق مرزی، نبود شفافیت فعالیت‌های اقتصادی از طریق کنترل‌های مالیاتی و بانکی و ابزارهای نوین، عدم برخورد جدی با قاچاق سازماندهی‌شده و حجم بالای پرونده‌های کوچک، ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های ورود قانونی کالا به کشور، افزایش تعرفه کالای وارداتی با فلسفه حمایت از تولیدات داخلی و لزوم تغییر روش‌های حمایت از تولید داخل، عدم اشراف گمرک بر تمامی مرزهای ورودی کشور به عنوان مرزبان اقتصادی و تقویت و تجهیز سامانه‌های اطلاع‌رسانی آن، عدم تقویت شایسته مرزبانی در مسدود ساختن امکان تردد کالا در مسیرهای غیرقانونی برای مبارزه با ورود کالاهای ممنوعه، تفاوت قیمت کالای داخل با خارج به دلیل پرداخت یارانه یا اخذ تعرفه غیر‌متعارف ، تمایل به مصرف کالای خارجی در برخی موارد به دلیل کیفیت بهتر یا قیمت نسبی پایین‌تر یا به دلیل تمایز ، زمان بر بودن و هزینه بالا و لزوم اخذ مجوزهای متعدد در ورود قانونی کالا به کشور و تغییر متعدد قوانین، عدم کنترل شایسته تمامی مبادی مرزی و ورودی کالا به کشور به دلیل کمبود امکانات گمرک و نیروهای مرزبانی و ناجا و ضعف در مبارزه با کنترل و رهگیری کالا و برخورد در سطح عرضه و فروش کالای قاچاق می باشد.

مبارزه با قاچاق کالا یک وظیفه ای همگانی است

در این میان باید گفت مبارزه با قاچاق کالا یک وظیفه  همگانی است که همه دستگاه ها و سازمان ها باید به نوبه ای خود به وظیفه خودشان در  این زمینه عمل کنند.
قاطعیت و برخورد مناسب با نهادها و سازمان های متخلف نیز اقدام دیگری است که می توان راه بر قاچاق کالا ببندد.

بازار شب عید را در اختیار تولید کننده داخلی می‌گذاریم

در این میان علی مویدی خرم‌آبادی رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به در پیش بودن ایام پایانی سال اظهار داشت:  بازار شب عید را در اختیار تولید کننده داخلی می‌گذاریم و اجازه نمی دهیم تولیدکنندگان داخلی سهم خود را از این بازار از دست بدهند.

وی ادامه داد: طرح های مقابله با قاچاق پوشاک و لوازم خانگی با شدت ادامه می‌یابد و از هیچ جرمی چشم‌پوشی نمی‌کنیم و قصور دستگاه های متولی را نیز نمی‌پذیریم.


انتهای پیام/
http://enghelab-news.ir/5272
نظرات شما