امارات میزبان خوبی برای جام ملت‌ها خواهد بود؟

کشور امارات در حالی از جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ میزبانی می‌کند که اختلافات سیاسی آنها با برخی کشورها ممکن است مسابقات را تحت تأثیر قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز،جام ملت‌های آسیا سه روز دیگر (۱۵ دی‌ماه) در امارات آغاز می‌شود. هفدهمین دوره این مسابقات که اماراتی‌ها در سال ۲۰۱۹ برای دومین بار میزبان این بازی‌ها هستند تا پس از جام ملت‌های ۱۹۹۶ قدرت میزبانی خود را به رخ بکشند. اماراتی‌ها همیشه در برگزاری مسابقات ورزشی مختلف تجربه موفقی داشته‌اند و سال‌هاست با میزبانی از تورنمنت‌های بزرگ، توانایی خود را در این زمینه نشان داده‌اند. پیش از جام ملت‌ها نیز میزبان جام جهانی باشگاه‌ها بودند که با قهرمانی رئال مادرید به پایان رسید تا به نوعی تمرینی بزرگ برای برگزاری تورنمنتی بزرگ‌تر با حضور ۲۴ تیم باشد. ۲۴ تیم در کشوری به رقابت فوتبالی خواهند پرداخت که نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد.

آنچه مشهود است، اینکه شکی در این نیست که امارات می‌تواند به لحاظ ورزشی به خوبی از پس این مسابقات بر بیاید. آنها این را ثابت کرده‌اند که به لحاظ لجستیکی می‌توانند شرایط خوبی را ایجاد کنند و خود را به عنوان میزبانی موفق نشان دهند. حالا نگرانی‌ها از چه جهت است؟ مسلماً از بُعد ورزشی این موضوع چالش برانگیز نیست، اما به لحاظ سیاسی این موضوع قابل تأمل است. دولت امارات در سال‌های اخیر با برخی کشورهای همسایه دچار مشکلات سیاسی شده که حتی سطح روابط دیپلماتیک را به صفر تنزل داده است. کار حتی به خصومت‌های سیاسی هم کشیده شده و این موضوع به طور مثال حتی باعث قطع تمامی پروازهای مستقیم قطر به امارات شده است. قطری‌ها حتی از آسمان امارات هم حق پرواز ندارند و برای سفر به کشورهایی که شرق این کشور قرار دارند، باید از آسمان ایران استفاده و به نوعی مسیر خود را دور کند.

اکنون که جام ملت‌های آسیا و مهم‌ترین تورنمنت فوتبالی قاره در امارات برگزار می‌شود، این نگرانی‌ها اوج گرفته است. هم به لحاظ ورزشی و هم به لحاظ اتفاقات پیرامون، نگرانی‌هایی وجود دارد که باعث تحت تأثیر قرار گرفتن جام ملت‌ها شود. اینکه اماراتی‌ها در صورت رویارویی احتمالی با کشورهایی که با آنها درگیری سیاسی دارند، در زمین مسابقه هم اتفاقات ناخوشایندی رخ بدهد. البته موضوع فقط امارات نیست و متحد فعلی این کشور، یعنی عربستان سعودی هم می‌تواند در زمره این اتفاقات قرار بگیرد. مشکلاتی که علاوه بر تیم‌های حاضر در مسابقات می‌تواند برای همراهان آنها، تماشاگران، رسانه‌ها و… ایجاد شود.

خبرهایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه اماراتی‌ها قصد دارند به بهانه کوچک‌ترین اتفاق، رفتاری بد و نامناسب با افرادی که از کشورهای همسایه به آنجا آمده‌اند و با این کشور رابطه سیاسی خوبی با آنها ندارد انجام دهند و برای این کار از سوی برخی گروه‌ها برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است. شنیده شده آنها برای این کار تدارک دیده‌اند تا برای اتباع کشورهای دیگر دردسر و چالش ایجاد کند.

سوال اینجاست که آیا اماراتی‌ها می‌توانند میزبان خوبی برای جام ملت‌های آسیا باشند؟ آیا آنها صرفاً نگاه ورزشی به مسابقات خواهند داشت تا روز ۱۲ بهمن‌ماه که تیم قهرمان جام را بالای سر می‌برد، کوچک‌ترین تنشی ایجاد نشده باشد یا اینکه باید منتظر چالش‌هایی بود که روح ورزشی مسابقات را زیر سوال ببرد. این موضوع اگر با حساسیت دنبال نشود، می‌تواند برای برخی تیم‌ها دردسرهایی ایجاد کند که آن موقع علاوه بر زیر سوال رفتن میزبانی اماراتی‌ها، می‌تواند امتیازی منفی برای کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) هم باشد. حال باید دید اماراتی‌ها چگونه می‌خواهند این تورنمنت را برگزار کنند و آیا واقعاً به این مسابقات به چشم یک رویداد ورزشی نگاه می‌کنند یا سیاست را هم در آن دخیل می‌کنند؟
انتهای پیام/
http://enghelab-news.ir/265
نظرات شما