امروز با بحران کمبود تخت اقامتی در استان روبرو هستیم/به دنبال ایجاد زائرشهر و زائرسرا در استان هستیم

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم با اشاره به اینکه استان قم نیازمند تخت های اقامتی ارزان قیمت است، گفت:امروز با بحران کمبود تخت اقامتی در استان روبرو هستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انقلاب نیوز، علیرضا ارجمندی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، با اشاره به اینکه گردشگری صرفا اقتصادی نیست، اظهار داشت: گردشگری می تواند با رویکرد های فرهنگی هم شکل بگیرد که این رویکرد در ایام محرم و صفر و اربعین مورد توجه قرار بگیرد.
وی ادامه داد: در حوزه گردشگری ، انگیزه های معنوی هم مورد توجه است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه این اداره در سه حوزه با قابلیت های مختلف فعالیت می کند، گفت: استان قم یک استان گردشگری مذهبی است.
قم یکی از مقصد های گردشگران خارجی است
وی اضافه کرد: استان قم به برکت حرم مطهر حضرت معصومه و مسجد مقدس جمکران بدون تبلیغات میلیون ها گردشگر وارد آن می شوند. امروز قم به عنوان یکی از مقصدهای مهم گردشگران خارجی است.
امروز با بحران کمبود تخت اقامتی در استان روبرو هستیم
ارجمندی با اشاره به اینکه استان قم با بحران کمبود تخت اقامت مواجه است، گفت: قم نیازمند سرمایه گذاری در زمینه تخت و ارتقا کیفیت خدمات هستیم. البته اتفاقات خوبی در این زمینه رخ داده است اما کافی نیست.
وی ادامه داد:از دو ماه گذشته دانشجویان بسیاری در استان حاضر شده اند که این مسئله بر کمبود تخت در استان اضافه کرده است. استان قم دارای 15هزار تخت اقامت است شامل هتل، هتل آپارتمان، خانه مسافر می باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اقدامات انجام شده برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا، گفت: ماه گذشته دو هتل در قم افتتاح شد و در هفته دولت دو هتل و در هفته گردشگری هم دو هتل دیگر افتتاح خواهد شد.
وی بیان کرد: ما هنوز با بحران کمبود تخت اقامتی در استان روبرو هستیم. برای اینکه بتوانیم هرچه سریع چند هزار تخت را وارد مصرف در استان کنیم دستورالعمل خانه ها مسافر را  تنظیم کردیم.در این دستورالعمل قرار است هر کسی که ساختمانی مانند مسافرخانه و یا حسینیه برای اسکان با حداقل امکانات را داشته باشد به چرخه استان وارد کنیم.
ارجمندی ادامه داد: این دستوالعمل و مجور با اجازه شورای تامین استان برای شش ماه صادر خواهد شد.با این اقدام کمتر از یک ماه بیش از سه هزار تخت وارد چرخه اقامت در استان خواهد شد.
ایجاد زائرسرا از سیاست های اداره کل است
وی عنوان کرد: یکی از سیاست های اداره کل  ایجاد زائرسرا در استان می باشد. در این زائر سرا ها پذیرش به صورت هم گروهی و هم انفرادی با حداقل امکانات و حداقل قیمت می باشد. چهار ساختمان در استان قابلیت زائر سرا شدن را دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به سیاست تشویق سرمایه گذاری است، گفت: یکی از دیگر سیاست های اداره کل تشویق سرمایه گذرا برای ایجاد تخت اقامت ارزان قیمت در استان است.
استان قم نیازمند تخت های اقامتی ارزان قیمت است/اولین هتل 5ستاره در قم سال آینده افتتاح می شود
وی افزود: متاسفانه در استان هیچ هتل 5ستاره ای نداریم. قرار است اولین هتل 5ستاره سال آینده افتتاح شود. استان قم نیازمند تخت های اقامتی ارزان قیمت است و امیدواریم در چند ماه آینده عرضه  و تقاضا را به تعادل برسانیم.
ارجمندی گفت: در حوزه سرمایه گذاری ۶۲ مجوز موافقت اصولی با ۲ هزار و ۳۰۰‌میلیارد ریال اعتبار در قم وجود دارد از اشتغال که ۲ هزار و ۱۰۰‌نفر در قالب افتتاح این طرح ها است.
وی افزود: ۲۳ طرح با تسهیلات از محل رونق تولید در سال گذشته با اعتبار ۶۰‌میلیارد تومان داشتیم که ۳۱۰ اشتغال ایجاد کرد.
به دنبال ایجاد زائرشهر در استان هستیم
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه به دنبال ایجاد زائرشهر در استان هستیم، گفت: در تلاش هستیم با ایجاد تسهیلات و امکانات مناسب در یکی از مناظق نمونه گردشگری آنجا را به زائرشهر تبدیل کنیم.
وی ادامه داد: 61 پروژه با 42هزار میلیارد تومان اعتبار در حال آماده شدن برای بهره برداری است. همچنین 8پروژه در سال گذشته به بهره برداری رسیدهاست.
ارجمندی با اشاره به اینکه بسیاری از پروژه ها تسهیلات روستایی دریافت کرده اند، عنوان کرد: سال گذشته 19میلیارد تومان برای پروژه ها تسهیلات روستایی پرداخت شد.
وی گفت: اواخر مهرماه نمایشگاه صنعت گردشگری را در استان قم خواهیم داشت و امید است بتوانیم غرفه های فعالی داشته باشیم تا استان قم‌ باید در کشور برجسته شود و شرکت کنندگان در این نمایشگاه به عنوان مبلغان گردشگری استان قم فعال باشند.انتهای پیام/
http://enghelab-news.ir/5941
نظرات شما